V sobotu 25. augusta sa na Jankovom vŕšku pri pamätníku venovanom obetiam druhej svetovej vojny uskutočnili krajské oslavy 68. výročia Slovenského národného povstania.
UHROVEC. Krajské oslavy už tradične otvorila pri partizánskych bunkroch historická ukážka bojov z druhej svetovej vojny v podaní Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk z Trenčína. Práve tu začiatkom februára 1945 objavili Nemci sedem zranených partizánov, ktorých zaživa upálili.
Príbeh historickej ukážky bol o boji partizánov s fašistami. „Do Uhrovca prišli Nemci a chceli sa dostať na druhú stranu, za Jankov vŕšok. Dvaja chlapci z dediny zistili ich zámysel a utekali do lesa informovať partizánov. Len čo ich stihli poslať preč, už sa Nemci hrnuli do kopca a partizánov prepadli. Tí presile nedokázali vzdorovať a utrpeli porážku,“ vylíčil dej ukážky v skratke člen klubu Patrik Kvašaj.
Ubezpečil, že vybuchujúce pyrotechnické nálože nie sú pre divákov nebezpečné. Vyrobili ich z tvrdeného papiera a narobia iba hluk a zadymia. Pre každý prípad však priestor ohraničili, divákov posunuli do potrebnej vzdialenosti.
Po skončení ukážky však nikto už neudržal najmä chlapcov. Pribiehali za „vojakmi“ a chceli si prezerať zbrane, ktorými a bojovalo.
Vzdali úctu padlým a obetiam
Na pietnom akte kladenia vencov v mauzóleu a pri hrobe padlých bojovníkov sa zúčastnili popri ešte žijúcich priamych účastníkoch protifašistického boja aj predstavitelia vlády, parlamentu, veľvyslanectiev, zástupcovia krajskej a miestnej samosprávy, štátnej správy, členovia SZPB, občianskych združení, politických strán a hnutí a občania a mládež z okolitých obcí.
V amfiteátri sa účastníkom osláv prihovoril aj priamy účastník SNP Pavol Liška. „Už je to 68 rokov, čo zo slobodného banskobystrického vysielača zaznela slávna báseň Mor ho! Nezlomný duch slovenského národa vtedy prehovoril zbraňou, čím dal najavo, že nemieni úboho mlčať, ako to žiadali vtedajší mocní. Áno, vtedy národ malý a ponižovaný si začal písať novú históriu.“
Pripomenul tiež význam spomienkových osláv a dodal, že záleží na tom, aby sme zanechali pravdivé svedectvo nastupujúcim generáciám a aby nikdy neupadli do zabudnutia tí, ktorí za našu slobodu položili životy. Pretože toto revolučné vystúpenie slovenského ľudu, so spoluúčasťou tridsiatich národov bojujúcich proti hitlerovským votrelcom, bolo súčasťou medzinárodného boja proti fašizmu.
Slovenské národné povstanie hodnotia historici vo svete ako druhé najväčšie ozbrojené vystúpenie proti fašizmu v Európe.
Vystúpili aj zahraniční hostia
Súčasťou osláv SNP na Jankovom vŕšku bol aj kultúrny program. Vystúpili zo zahraničia – Sudaruška, folklórne združenie priateľov ruskej a ukrajinskej kultúry z Brna, Podsnežník – detský spevácky zbor z Dubna v Rusku, detská dychová hudba Hradišťanka, mažoretky Akord, Natália Florová, Country skupina Dostavník, Kovalíčkovci z Dežeríc a ďalší. Oslavy vyvrcholili vo večerných hodinách zapálením vatry.