TRENČÍN. Výstavu Igora Piačka V polčase a sochárske diela Jána Ťapáka pod názvom Upojenie predstaví galéria návštevníkom v piatok 7. septembra.
Piačkove diela prvý raz v Trenčíne
Obaja autori oslávia v tomto roku okrúhle životné jubileum. „Maliar, grafik a ilustrátor Igor Piačka (1962) patrí k výrazným predstaviteľom súčasnej výtvarnej scény na Slovensku. Návštevníci Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne budú mať po prvýkrát možnosť vidieť rozsiahle dielo talentovaného umelca, žiaka prestížnej grafickej školy Albína Brunovského,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová.
Ako ďalej prezradila, tvorba Igora Piačku v sebe nesie neopakovateľnú jedinečnosť výtvarného prejavu, sústredeného primárne na figurálnu tvorbu a akt. Igor Piačka je za svoju tvorbu často oceňovaný nielen doma, ale predovšetkým v zahraničí. Je autorom viac ako dvadsiatich poštových známok a ilustrátorom štyridsiatich knižných titulov. V tomto roku získal Cenu ministerstva kultúry SR za ilustrácie poslednej, ôsmej časti príbehov Tisíc a jedna noc.
Bronzové sochy Jána Ťapáka
Ján Ťapák (1962) patrí k výrazným a vyhraneným predstaviteľom súčasného slovenského sochárstva. Na slovenskej výtvarnej scéne pôsobí viac ako dvadsať rokov. Ako povedala kurátorka výstavy Danica Lovišková, popri dreve a kameni je v posledných desiatich rokoch umelcovým favorizovaným materiálom bronz.
„Ján Ťapák je typom umelca, ktorý rád siaha k už overeným námetom mytologickým, historickým, literárnym alebo súčasným, aby ich stvárnil inak.
Základným atribútom jeho sochárskej tvorby je snaha hľadať súvislosti, vnoriť sa do podstaty námetu. Jeho sochy sú nadčasovým znakovým a metaforickým posolstvom o zmysle a podstate ľudskej existencie,“ povedala Lovišková. Obidve výstavy potrvajú do 14. októbra.
Výber študentských projektov
Od 11. do 26. septembra galéria predstaví aj výber z projektov medzinárodnej študentskej súťaže Dizajn nábytku a interiéru. „Putovná výstava je výberom z 95 projektov ôsmich vysokých škôl Slovenskej a Českej republiky, ktoré súťažili v uplynulom ročníku medzinárodnej študentskej súťaže o Cenu profesora Jindřicha Halabalu.
Študentské projekty budú v rámci výstavy prezentované vo forme vizualizácií, nábytkových prototypov a modelov,“ informovala o pripravovanej výstave manažérka projektu Elena Farkašová. Doplnila, že súťaž vznikla na počesť Jindřicha Halabalu, ktorý bol výraznou osobnosťou nábytkárskej tvorby v bývalom Československu 20. storočia.