S veľkým úspechom sa z Brazílie sa vrátila výprava slovenských astronomických nádejí. Trenčan Peter Kosec získal zlatú medailu.
TRENČÍN. Na šiestom ročníku Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky, ktorá sa konala v Riu de Janeiro od 4. až 14. augusta, všetci piati súťažiaci získali potrebný počet bodov na to, aby sa stali úspešnými riešiteľmi.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Okrem toho Peter Kosec z Trenčína a Matúš Kulich z Detvy získali zlatú a Michal Račko z Martina striebornú medailu. O úspechoch slovenskej výpravy informovala Katarína Čižmáriková, spolupracovníčka SAV.
Medzinárodnej súťaže sa zúčastnilo 29 delegácií z 27 krajín, súťažiacich študentov bolo až 135. V slovenskej výprave boli Matúš Kulich z Gymnázia v Detve, Peter Kosec a Filip Ayazi z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne, Miroslav Gašpárek, študent Súkromného slovensko-anglického gymnázia v Žiline, a Michal Račko z Gymnázia J. Lettricha v Martine.
„Táto pätica si postup zabezpečila umiestnením na prvých priečkach vo finále Astronomickej olympiády na Slovensku,“ povedala Čižmáriková .
Ako povedal organizátor astronomických olympiád pre mladých Ladislav Hric, títo žiaci stredných škôl so záujmom o astronómiu, fyziku a matematiku, ktorí sa svojmu koníčku venujú doslova odmala, prekročili naše očakávania.
„Nielenže sú všetci úspešní riešitelia, ale zásluhou Petra Koseca a Matúša Kulicha máme aj dve zlaté medaily a vďaka Michalovi Račkovi k tomu jednu striebornú. Peter Kosec dostal tiež diplom za absolútne víťazstvo v dátovej analýze, ktorú urobil bez straty bodov. V celkovom umiestnení skončil ako piaty na svete a nebyť nešťastnej zhody okolností, mohol byť prvý,“ hovorí.
Petra Koseca o prvenstvo pripravila neoblomnosť organizátorov. Ako vysvetľuje Hric, pri praktickom pozorovaní nočnej oblohy Peter vyriešil štyri praktické úlohy na sto percent. Pre určenie zorného poľa ďalekohľadu dostal prístroj s Barlowovou šošovkou, ktorá zmenšuje zorné pole na polovicu.
„Hoci Peter určil zorné pole svojho ďalekohľadu správne, nezhodovalo sa to s predpísanou hodnotou za túto úlohu. Protestovali sme a požiadali prezidenta IOAA o riešenie, no organizátori z Brazílie si chybu nechceli priznať a Peter tak prišiel o cenných dvadsať bodov v podstate za najľahšiu úlohu zo všetkých,“ poznamenal Hric.
Ako doplnila Čižmáriková, na všetkých doterajších medzinárodných olympiádach bolo Slovensko úspešné. „Za šesť rokov si slovenské astronomické nádeje priniesli z IOAA päť zlatých, dve strieborné a tri bronzové medaily. Len škoda, že väčšina olympionikov si hradí náklady na účasť zo svojho,“ dodala.
Medailisti pokračujú v štúdiu na vysokých školách, zväčša v zahraničí. Do Veľkej Británie mieri aj bývalý gymnazista Peter Kosec, ktorý po úspechoch na medzinárodných fyzikálnych i astronomických olympiádach a úspešných prijímacích testoch a interview začne na jeseň študovať na univerzite v Cambridge.