Tohtoročné rezbárske sympózium okorenil netradičný nápad. Počas dvoch týždňov vyrezávali štyria rezbárski majstri svojich drevených dvojníkov.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zrejme poslednými sochami, ktoré pribudnú do najväčšieho dreveného betlehemu na Slovensku, budú drevené podobizne rezbárskych majstrov. Tradičné rezbárske sympózium sa na novomestskom Námestí slobody konalo od 13. augusta.
K tridsiatim štyrom figúram v ohrádke, ktoré priamo pred očami divákov vznikali od roku 2006, pribudnú vyrezávané postavy Ferdinanda Bolebrucha z Nového Mesta nad Váhom, Štefana Matejíka z Bošáce a bratov Ernesta a Štefana Slabých z Lančára. Každá bude mať výšku dva metre.
Hoci nápad vytvoriť drevené sochy samých seba sa zdal tvorcom najskôr absurdný, napokon s ním súhlasili. „Nevyrezávam svoju hlavu, zvolil som podobu svojho starého otca so starodávnymi rakúskouhorskými fúzami. Robím rezbára, ktorý drží v ruke vyrezanú figúrku,“ prezradil zakladateľ sympózia Bolebruch.
Stvárniť seba nie je jednoduché
Rezbár Štefan Slabý je aj známym spevákom ľudovej hudby Borovienka. Námet sa mu preto hľadal ľahko.
„Na tvári budem mať veľké fúzy. Postava bude stvárňovať hudobníka v kroji,“ potvrdil. Štefan Matejík vytvoril sám seba v podobe drevorubača so svojím obľúbeným psíkom. Štvrtý z partie rezbárov Ernest Slabý bude mať v roli rezbára v rukách ostré dláto. „Dúfame, že z toho nebude zle,“ usmial sa Novomešťan Bolebruch.
Rezbárskym majstrom sa v tejto sezóne podarilo získať pre svoj zámer kvalitné lipové drevo bez natlčených starých klincov.
„Dva kmene sú z evanjelického cintorína z Hrachovišťa a dva z katolíckeho. Každý cintorín tam majú na inom kopci,“ skonštatoval Bolebruch. Podľa jeho slov by malo byť číslo tridsaťosem, vyjadrujúce počet postáv betlehemu, po tomto sympóziu definitívne konečné.
Maštaľ urobili pre päť sôch a ohrada ďalším sochám tiež nestačí. „Už je to tam napchaté jedno na druhom a pribudnú ďalšie štyri sochy. Bolo by treba urobiť najskôr výrazne väčšiu ohradu.
V budúcnosti by sme preto chceli na túto tradíciu nadviazať vytvorením drevených postáv piatich slovenských svätých,“ vysvetlil šéf sympózia.
Miroslav Hochman vyrezáva už v nebi
Vyrezávaná postava dlhoročného rezbárskeho súputníka Miroslava Hochmana, ktorý sa na vzniku betlehemu zapísaného v Knihe slovenských rekordov podieľal množstvom sôch, do betlehemu nepribudne. Rezbár spoločnosť kolegov navždy opustil 2. marca vo veku 72 rokov. Vytvoril vinohradníka a pastiera s palicou, ale aj ženu s kalichom či psíka so somárikom.
Tie budú jeho prácu a typický zmysel pre humor navždy pripomínať. „Mirko Hochman je tu s nami aspoň v podobe fotografie, ktorú tu máme vystavenú. Svieti mu tu sviečka. Svätý Peter ho na naše rezbárske sympózium už pustiť nechcel,“ zaspomínal si na nečakane zosnulého kamaráta rezbársky druh Bolebruch.