V Novom Meste nad Váhom budú od 1. októbra triediť odpad v novom zbernom dvore. Jeho vybudovanie stálo tri milióny eur, mesto naň získalo peniaze z eurofondov.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zberný dvor s dotrieďovacou linkou, biofermentátorom a kompostárňou by mal Novomešťanom slúžiť od októbra. Zariadenie na triedenie odpadu vybudovali v priestoroch bývalého centrálneho tepelného zdroja.
Kompostáreň vznikla ešte v roku 2010 ako súčasť prvého projektu. Vybudovanie zberného dvora stálo tri milióny eur, na jeho financovanie použilo mesto prostriedky z eurofondov, štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov. Ako vysvetlil primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský, triediť tam budú odpad zo všetkých častí mesta. Okrem papiera, skla, plastov, železa, či biologicky rozložiteľného odpadu, budú môcť ľudia do dvora dovážať zvyšky zo záhrad i nebezpečný odpad.
„Doteraz likvidácia odpadu prebiehala viac ručne. Napríklad, plasty sa vysypali na voľnú plochu a tam sa vytrieďovali. Teraz sa to bude robiť na linke,“ povedal Trstenský s tým, že by tu malo vzniknúť osem až desať nových pracovných miest.
Pribudnú nádoby na odpad
Okrem modernejšieho spôsobu triedenia odpadu pribudnú v meste aj kontajnery na smeti. „Počet kontajnerov by sa mal zvýšiť asi o päťdesiat percent, pribudnú nádoby na biologicky rozložiteľný odpad a na železo. Predpokladáme, že objem vyseparovaného odpadu by sa tak mal výrazne zvýšiť,“ vysvetlil primátor Nového Mesta.
Výhody vidí najmä v tom, že mesto bude čistejšie, o ekonomickom prínose sa podľa neho hovoriť nedá. „Vzhľadom na výkupné ceny, ktoré sú veľmi nízke, nepredpokladáme žiadne ekonomické prínosy, skôr naopak, mesto môže byť v budúcnosti zaťažené dodatočnými výdavkami,“ skonštatoval Trstenský.
Zapoja aj okolité obce
Nový zberný dvor bude zatiaľ slúžiť iba pre Novomešťanov, primátor však v budúcnosti nevylúčil spoluprácu s okolitými obcami. Ako doplnil riaditeľ Technických služieb mesta Martin Poriez, predpokladajú, že po tom, ako zabehnú systém práce v zbernom dvore, budú pomáhať tým obciam, ktorým vyvážajú aj komunálny odpad. „Ide o jedenásť obcí Novomestského okresu,“ doplnil Poriez.
Zberných dvorov je málo
Podľa Martina Valentoviča, predsedu občianskeho združenia Priatelia Zeme, takýchto zberných dvorov je na Slovensku stále nedostatok, bez prostriedkov z eurofondov ich však väčšina samospráv ani nedokáže vybudovať. „Záujem samospráv výrazne prevyšuje možnosti pokrytia z akýchkoľvek projektov. Nikdy nebude v projektoch toľko peňazí, aby si to všetky samosprávy mohli takto luxusne zariadiť,“ povedal Valentovič. Sú však podľa neho aj obce, ktoré si to zariadili bez projektov, pretože to vnímajú ako zlacnenie v odpadovom hospodárstve. „Je to pre nich ekonomicky výhodnejšie.“
Vyseparovaný odpad už podľa Valentoviča v dnešnej dobe naozaj končí tam, kde má, a nie niekde na skládke, problémom je však stále zle vytriedený odpad. „Stačí, že medzi PET fľaše niekto hodil jednu olejovú PET fľašu, ktorá tam vytiekla a v podstate znehodnotil separáciu ľudí z niekoľkých bytov,“ dodáva.