TRENČÍN. Z pitných fontánok a striekajúcich fontán v mestách majú najväčšiu radosť deti, v horúcich dňoch ich však ocenia domáci aj turisti, ktorí pri nich nájdu osvieženie. V Trenčíne fungujú dve veľké a dve pitné fontány. K pitnej fontánke na Štúrovom námestí pribudol verejný vodovod na Mierovom námestí. Obe fontánky sú k dispozícii non-stop.
Veľkej obľube v Trenčíne sa teší známa fontána Vodník na Štúrovom námestí. Tá je po minuloročných komplikáciách, keď ju mesto pre šetrenie vyplo, túto sezónu opäť v prevádzke. Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, počas leta je spustená od desiatej ráno do siedmej večer, v piatok a cez víkendy do deviatej večer. V lete je v prevádzke aj fontána v Parku M. R. Štefánika, funguje od desiatej do šiestej. Ako doplnila Ságová, údržba a správa fontán stojí mesto ročne viac ako 11-tisíc eur.
Nové fontány
Fontánky s pitnou vodou nájdete aj v Novom Meste nad Váhom, Novej Dubnici, Myjave či Starej Turej.
Ako prezradil hovorca Myjavy Marek Hrin, v meste sú dve fontány, obe v centre mesta. „Staršia sa nachádza pred budovou mestského úradu a momentálne pripravujeme opravu jej technológie. Druhá je nová, dokončená bola v novembri 2011, funguje prvú sezónu a je súčasťou vynoveného hlavného námestia,“ povedal Hrin.
Fontány fungujú počas dňa, novšia z nich je v lete spustená až do desiatej večer, aby vynikli svetelné efekty, ktoré striekajúcu fontánu dopĺňajú. Pri novej fontáne je vybudovaná aj pitná fontánka. Ako doplnil Hrin, pitnú fontánku pri mestskom úrade po viacerých poškodeniach a následných častých opravách odstránili. Novými fontánami sa môžu pochváliť aj Staroturania.
Rovnako ako ich myjavskí susedia nedávno rekonštruovali námestie a výsledkom obnovy sú aj nové fontány. „V meste máme dve klasické fontány, jedna je na Námestí slobody, druhá na Námestí sestier Royových pri evanjelickom kostole a jednu kaskádovitú fontánu, tiež na Námestí slobody. Na námestí sa pri veľkej fontáne nachádza malá fontánka s pitnou vodou. Na mestskej tržnici je vodovod s pitnou vodou, ktorý môžu tiež ľudia bezplatne využívať,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Lívia Boorová.
Naopak, v Bánovciach nad Bebravou síce pitné fontánky podľa hovorkyne Ingrid Mozolovej sú, ale momentálne sú mimo prevádzky. „Sú nefunkčné z hygienických dôvodov. Problémom je aj znečisťovanie studne a fontánok občanmi mesta,“ zdôraznila Mozolová. Fontánka s pitnou vodou chýba aj v Dubnici nad Váhom, v Nemšovej plánujú jednu vybudovať v zrekonštruovanom mestskom parku.
Vodu kontrolujú
Piť vodu z takýchto fontánok môžeme bez obáv, podľa hygienikov sú zásobované výhradne vodou z verejných vodovodov. „Robíme pravidelný monitoring kvality pitnej vody na spotrebiskách počas celého roku tak, aby bola zabezpečená a pokrytá kontrola kvality dodávanej pitnej vody v rámci celej distribučnej vodovodnej siete,“ uviedol Peter Pružinec z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne s tým, že pitná voda, dodávaná z verejných vodovodov, vyhovuje požiadavkám platnej legislatívy.