TRENČÍN. Dlhodobo je v re-gióne jediným prírodným kúpaliskom vhodným na kúpanie pláž Perla na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Túto vodu kontrolujú hygienici podľa Petra Pružinca z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne minimálne raz za štrnásť dní.
Kontrolujú všetky vodné nádrže
Vo vodnej nádrž Dubník v Starej Turej, v Brezovej pod Bradlom, v Opatovej v Trenčíne, v Starej Myjave, v nádrži Prusy pri Bánovciach nad Bebravou či na štrkovisku Horná Streda v okrese Nové Mesto nad Váhom by sme sa podľa hygienikov radšej kúpať nemali.
Napriek tomu tieto miesta využíva v lete mnoho ľudí, preto vzorky vody odoberajú aj na týchto vodných plochách. „Cieľom je zistiť aktuálny stav a vývoj kvality vody a hlavne včasná identifikácia možného ohrozenia zdravia obyvateľstva a následnej informovanosti obyvateľstva,“ informoval Peter Pružinec.
Ako dodal, informácie o zistenej kvalite vody sú dostupné na internete cez informačný systém voda na kúpanie. „Pri zistení kvality vody, ktorá môže predstavovať ohrozenie ľudí, o tom informujeme príslušný obecný úrad. Kúpanie na vodných útvaroch, ktoré nie sú vyhlásené za vody vhodné na kúpanie, respektíve nie sú povolené a prevádzkované ako prírodné kúpaliská, je vždy na vlastné riziko,“ vysvetľuje.
Ľudí varovali miestnym rozhlasom
Takéto varovanie dostali nedávno na Mestskom úrade v Starej Turej. Kvalita vody v nádrži Dubník I. podľa hygienikov nevyhovuje v mikrobiologických a chemických ukazovateľoch.
„Vzhľadom na nestabilnú mikrobiologickú kvalitu vody vo vodnej nádrži, aj v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, tu vzniká riziko ohrozenia zdravia kúpajúcich sa,“ upozorňuje regionálna hygienička Mária Štefkovičová. Ľudí na riziká upozornili v miestnom rozhlase, pri vodnej nádrži osadili informačné tabule.
Hygienici upozorňujú aj na konkrétne riziká, ktoré môže kúpanie v takejto vode spôsobiť. Pri kúpaní v prírodných kúpaliskách predstavujú zdravotné riziko najmä sinice, ktoré sa na hladine vyskytujú vo forme vodného kvetu.
„Sinice môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojoviek a podobne. V nekontrolovaných prírodných kúpaliskách býva významnejšie riziko chemického znečistenia napríklad ropnými látkami, ťažkými kovmi, pesticídmi a detergentmi,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva na svojej internetovej stránke. Ochoreniam sa dá predísť aj tým, že sa po každom kúpaní dôkladne osprchujete a prezlečiete.