Spanilá jazda trabantov smerovala do Beckova

Burácajúce motory a kúdoly z výfukových plynov vyše sedemdesiatich trabantov vrátili cesty v našom regióne do čias socializmu.

Galéria Trabantov 601 všetkých farieb.Galéria Trabantov 601 všetkých farieb. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

BECKOV. Karosériu majú z bakelitu, do benzínu musia nalievať olej, odpadávajú im výfuky a stav v nádrži merajú pravítkom. V láske ich nemajú ekológovia, stali sa terčom posmeškov a pre niektorých policajtov sú zdrojom pokút ešte aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Majitelia trabantov svojich miláčikov napriek tomu milujú. Dokázali to aj na jedenástom ročníku zrazu trabantov v Piešťanoch uplynulý víkend. Odtiaľ sa 4. júla vydali na desiatky kilometrov dlhú spanilú jazdu po cestách Novomestského okresu až pod hrad Beckov. Navštívili aj Lúku nad Váhom, Rakoľuby, Nové Mesto nad Váhom, Považany i Hornú Stredu. Vyše sedemdesiat východonemeckých automobilových áut vrátilo náš región do minulých dôb. Okrem slovenských trabantistov nechýbali milovníci „bakeliťákov“ z Českej republiky, Maďarska, Poľska či Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí si vozia náhradný motorv kufri

Raritou zrazu bol prvý typ Trabant 600, ktorí východní Nemci začali vyrábať už v roku 1957. Na Slovensku je ich už iba päť. „Od najrozšírenejšieho typu 601 sa líšil karosériou, ktorá bola oblejšia. Vyrobilo sa ich málo a iba minimum priviezli na Slovensko,“ prezradil majiteľ Miroslav Seňko z Humenného. Ten si pochvaľoval spoľahlivosť auta a jednoduchú výmenu chybných dielcov. Šikovný vodič vymení celý motor za dve hodiny. „Niektorí si vozia rezervný motor v kufri. Na ceste ho prehodí a ide ďalej,“ zasmial sa. Jeho miláčik vytiahne ešte aj dnes deväťdesiatku, spotrebu má sedem litrov, po cestách s ním však nejazdí. „Podnikám s ním už iba „vyhliadkové lety“, aby sa neudýchal. Som do neho zamilovaný, bola to láska na prvý pohľad,“ dodal Miro.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodný kabriolet je jediný na Slovensku

Nezvyčajným kúskom sa na zraze prezentoval jeho organizátor Vladimír Kozoň. Jeho Trabant kabriolet je na našich cestách vyhynutým typom. „V Zwickau ich vyrobili iba necelých päťtisíc. Bola to požiadavka armády NDR. Preto trabant upravili na vojenskú verziu,“ vysvetľuje Kozoň.

Blatníky sú z bakelitu, zadná časť je už plechová. Strecha je počas leta i zimy pokrytá plátnom. Po armádnej verzii sa začala vyrábať aj civilná. „Tých vyrobili 1500. V našej republike je jediný. Problémy boli s prihlasovaním, trvalo to päť mesiacov. Na Slovensku nikto nič také dovtedy nevidel,“ povedal majiteľ rarity. Vysnívaný kabriolet objavil prostredníctvom internetovej inzercie. Potom už nasledovala iba administratívna tortúra medzi Slovenskom a nemeckým mestom Cottbus.

SkryťVypnúť reklamu

Automobilka Sachsenring vyprodukovala v saskom meste Zwickau v rokoch 1957-1991 viac jako tri milióny trabantov. Partia chalanov zo Svinnej sa na zraz priviezla jedným z nich. Ich Trabant 601 Combi z roku 1980 má obrovský batožinový priestor.

„Prišiel som sem aj s kamarátmi. To sú roztláčači, lebo mi dochádza baterka,“ smial sa Peter Bubela (23). Podľa jeho slov je v Trenčianskom kraji ešte stále dosť trabantov, málokto však na nich jazdí.

Trabant bol Petrov detský sen. Auto po kúpe nebolo v dobrom stave, postupne ho dáva dohromady. Súčiastok ubúda, trabantisti si ich navzájom vymieňajú. Zaujímavé skúsenosti má aj s policajtami. „Dajú sa rozdeliť do troch skupín. Niektorí sa na trabantoch pokochajú, iní sa dobre zabavia. Sú stále aj takí policajti, ktorí si na pokutách chcú zarobiť,“ tvrdí Peter.

Trabant vybavený dobovými relikviami

Staré lyže a štýlový kufor pripevnený na streche, vedľa oddychujúceho auta staré retrostoličky a dobové rádio, vlajúca východonemecká vlajka. Obrázok ako vystrihnutý zo sedemdesiatych rokov minulého storočia.

„Otcove dva trabanty išli do šrotu, tento som si zohnal sám. Bol vyrobený v roku 1968. V biednom stave stál v Beluši, bol hrdzavý a rozpadnutý,“ teší sa zo svojho oživeného tátoša Jozef Capák (24) z Púchova. Ani jeho elegán s koženým čalúnením nemá na palubnej doske merač paliva. Jozef otvára kufor, berie do rúk meradlo a otvára bandasku.

„Teraz v nej mám desať litrov, celý objem je 24 litrov. Dá sa to zmerať iba ručne,“ smeje sa. Pobehal s ním zrazy v Brne, Osrblí, Trenčíne a v Piešťanoch, auto ho nikde nenechalo. „Ľudia mi mávajú a smejú sa. Auto sa páči aj dievčatám,“ pokračuje Jozef, ktorý dobové doplnky zohnal u prababky na povale.

Vladimír Žák (75) z Piešťan prerobil trabant do neuveriteľnej podoby. „Spodok i motor je originál Trabant 601. Ostatné som odrezal a vyrobil som karosériu z laminátu,“ vysvetľuje autor auta. Celý dizajn pútavo červeného kabrioletu vymyslel majiteľ sám. Prerábal ho dva roky. Napriek luxusne vyzerajúcemu športiaku si jeho tvorca v bežnej premávke zajazdiť nemôže. Slovenské zákony mu to nepovoľujú. „U nás sa to zatiaľ nedá otypovať. Vybaviť niečo také v našej krajine je neuveriteľný problém. V Taliansku by som veselo jazdil po cestách,“ pokračuje Žák. Napriek nevybaviteľným formalitám čarovné dizajny áut vyvíja ďalej. V jeho garážach sa nachádzajú ďalšie vozidlá, z ktorých na svete existuje jediný exemplár.

Chatrné auto dosahovalo výborné výsledky

Bakelitové vozidlá, vyvolávajúce úsmevy, sa v minulosti presadili aj v pretekoch do vrchu. Mnohí z majiteľov si svoje mašiny prerobili na športové elegány. „Celá prestavba trvala niekoľko rokov. Zatiaľ s ním preteky nejazdím. Nemusím mať Ferrari, ale mám radosť,“ prezradil Daniel Pacera (32) z Hlohovca. Jeho trabant je jedným z posledných kusov, do ktorých sa vkladali už volkswagenové motory. On ho však vymenil za motor z felície. „Trabanty prestali vyrábať pred dvadsiatimi rokmi. Dnes je to skvelé retro a spomienka na socializmus,“ usmial sa. O návrat trabantov sa jedna z nemeckých firiem pokúša aj dnes. Jej model stojí 33-tisíc eur. „To už nie je ono. Tieto originály, to bol kult,“ dodal jazdec.

Trabanty začali vyrábať v roku 1951

Východonemecká automobilka Sachsenring začala vyrábať trabanty v roku 1951. V 80. rokoch boli mimoriadne populárne v Československu, ale aj v Maďarsku a ďalších krajinách. Autá, ktorých sa vyrobilo vyše troch miliónov, mali neekologický dvojtaktný vzduchom chladený dvojvalcový motor s objemom 600 centimetrov kubických. Palivom bola zmes oleja a benzínu, výrobcom udávaná spotreba bola približne 6 litrov na 100 kilometrov. Prvým typom bol Trabant 600, ktorý vystriedal Trabant 601 v prevedeniach limuzína a kombi. Auto vyrobené z bakelitu malo dvojdverovú karosériu, oceľovú konštrukciu a štvorstupňovú prevodovku. Prischla mu prezývka BMV – bakelitové motorové vozidlo. Na sklonku výroby (1989-1991) sa vyrábal aj so štvortaktným motorom Volkswagen.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 560
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 078
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 908
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 608
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 352
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 344
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 170
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
  1. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  2. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  3. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  4. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  6. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  8. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 312
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 894
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 136
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 418
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 658
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 421
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 085
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


Na snímke ľadová plocha a hľadisko v budove Regionálnej hokejovej akadémie počas slávnostného otvorenia v Trenčíne v sobotu 5. apríla 2025.

Výstavba spolu s vyvolanými investíciami stála vyše 23 miliónov eur.


TASR 1
Ilustračné foto.

Z 33 projektov prihlásených uspelo 24, ktoré najviac napĺňajú ciele Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.


TASR
  1. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  2. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  3. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  4. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  6. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  8. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 312
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 894
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 136
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 418
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 658
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 421
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 085
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu