TRENČÍN. Verejné toalety by mali byť nevyhnutnou súčasťou centier miest. Potrebné sú najmä počas turistickej sezóny, keď sa počet ľudí v mestách zvyšuje.
V krajskom meste je k dispozícii niekoľko verejných WC. Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, verejné toalety na Sládkovičovej ulici sú otvorené každý deň od ôsmej do ôsmej, poplatok je 30 centov. Na Rozmarínovej ulici a na Ulici 28. októbra je automatické bunkové WC s nepretržitou 24-hodinovou prevádzkou. Okrem toho je od 1. apríla. do 31. októbra k dispozícii WC na parkovisku na Mládežníckej ulici. Za tieto toalety zaplatíte desať centov.
Ročné náklady sú štyridsať tisíc eur
V centre mesta na ulici Sládkovičovej sú toalety bezbariérové, pre imobilných návštevníkov je k dispozícií plošina na presun a v miestnosti pre imobilných návštevníkov je prebaľovací pult. Ostatné verejné WC nie sú upravené na bezbariérový vstup. Na správu a údržbu toaliet je vyčlenených z rozpočtu viac ako 40-tisíc eur, podľa Ságovej toalety na Sládkovičovej ulici využije denne asi dvesto osôb, počas letných mesiacov sa toto číslo zvyšuje.
Verejné toalety zabezpečuje aj Nové Mesto nad Váhom. Umiestnené sú na Hviezdoslavovej ulici v priestoroch mestského trhoviska. Ako informovala Jana Krištofovičová z Technických služieb mesta, ročné náklady na prevádzku toaliet sú viac ako 29-tisíc eur. Poplatok za kabínku je 17 centov, muži za pisoár zaplatia 10 centov.
Otvorené sú od pondelka do soboty a podľa potreby počas akcií organizovaných mestom, pre imobilných ľudí je k dispozícii aj bezbariérový vstup.
V Dubnici nad Váhom zatiaľ WC chýba
Verejné toalety chýbajú v Dubnici nad Váhom, podľa informácií hovorcu mesta Juraja Džimu toalety v meste sú naplánované, ich prevádzku bude zabezpečovať súkromník. „Verejné toalety sú v súčasnosti predmetom kolaudačného konania,“ uviedol Džima.
Toalety pre verejnosť neprevádzkuje ani mesto Nemšová, ľudia však môžu bezplatne využívať toalety v priestoroch reštaurácií a Kultúrneho centra.
„Mesto má dohodu s nájomcom reštauračných priestorov, kde sa spolupodieľa na úhrade nákladov na prevádzku toaliet,“ vysvetlila prednostka MsÚ v Nemšovej Iveta Jurisová.
Toalety môžu ľudia využívať bezplatne, otvorené sú denne od 10. do 22., respektíve do 23. hodiny. Toalety majú bezbariérový prístup, sú upravené i pre vozíčkarov.
„Pri kultúrno – spoločenských podujatiach v meste sa návštevníkom sprístupňujú verejné toalety pri mestskom múzeu, ktoré majú samostatný vstup priamo z verejného priestranstva. Tie by v prípade potreby mohli byť otvorené i mimo prevádzky mestského múzea a kultúrnych podujatí ako verejné. Tieto toalety sú bezbariérové,“ doplnila Jurisová.
V Starej Turej sú verejné toalety bezplatné
V meste Stará Turá fungujú verejné toalety na Námestí slobody. Ročné náklady na prevádzku sú podľa hovorkyne mesta Lívie Boorovej približne deväťtisíc eur. Otvorené sú pre verejnosť od pondelka do piatku od 8. do 16.30, v sobotu od 8. do 12. hodiny. Toalety sú bezplatné. „Naši občania, ale aj návštevníci mesta, využívajú toalety naozaj často. Ich využiteľnosť stúpa najmä počas rôznych akcií, ktoré sa konajú na Námestí slobody,“ informovala Boorová. Ako povedala, toalety sú vo výbornom stave, vybudovali ich pri nedávnej rekonštrukcii námestia. Samozrejmosťou je bezbariérový vstup.
Novými modernými toaletami sa môže pochváliť aj mesto Myjava. Ako informoval Emil Hlavatovič, riaditeľ Správy majetku mesta Myjava, toalety sú otvorené cez pracovný týždeň od 6. ráno do 17. hodiny popoludní, v sobotu od 6. do 12. hodiny.
Otváracie hodiny prispôsobujú aj kultúrno-spoločenským podujatiam, ktoré sa v meste konajú.
Poplatok za použitie WC je dvadsať centov, ročné náklady na prevádzku sú podľa Hlavatoviča asi 12 500 eur. Zariadenie denne využije 25 až 30 ľudí. Ani v Myjave nechýba bezbariérové WC.
V Bánovciach toalety presťahovali
Nové verejné WC majú aj v Bánovciach nad Bebravou. Umiestnené je v budove mestského úradu na nádvorí a je k dispozícii občanom mesta a jeho návštevníkom. Toalety majú aj bezbariérový vstup.
„Pôvodne sa verejné hygienické zariadenie nachádzalo na Ulici Andreja Kmeťa, kde malo svoje opodstatnenie, keďže sa tam nachádzala tržnica. V polovici 90. rokov tržnicu zrušili a verejné WC zostalo zatvorené a chátralo,“ prezradila hovorkyňa Bánoviec Ingrid Mozolová.
Bezplatné verejné wc majú aj v Novej Dubnici. Toalety sú bezbariérové, prevádzkuje ich mesto, otvorené sú denne od deviatej ráno do šiestej večer. Podľa prednostky Mestského úradu v Novej Dubnici Silvie Kiačikovej ich denne využije asi 50 ľudí.