Tradičné priemyselné odvetvia v regióne končia. V Trenčíne odišla do nenávratna tradícia odevníctva i textilného priemyslu, v Novom Meste nad Váhomkončí potravinárstvo.
REGIÓN. Tradičné priemyselné odvetvia končia, na ich miesta nastupujú nové. Región sa dnes orientuje na strojárstvo, elektrotechniku či automobilový priemysel.
Na silné priemyselné podniky boli napojené aj stredné odborné školy a učilištia, z ktorých každoročne prichádzali do závodov nové posily. Po zániku firiem museli aj školy hľadať novú náplň štúdia. V Trenčíne sa tak pred pár rokmi po likvidácii Meriny či Ozety zmenilo Stredné odborné učilište odevné a textilné na Strednú školu podnikania. Podobný osud čaká pravdepodobne potravinárske školy v Novom Meste. Tu postupne zanikli potravinárske firmy ako Slovlik, Palma či najnovšie Milex, ktorý ohlásil postupné utlmovanie výroby. Na budúci rok by sa celá produkcia tavených syrov mala preniesť do nového závodu do Hodonína a v Novom Meste vytvoria logistické centrum.
Zriaďovateľom stredných škôl v regióne je Trenčiansky samosprávny kraj. „Záujem o odbory so zameraním na potravinárstvo nám v celom kraji klesá, výnimkou je odbor cukrár, najmä v kombinácii cukrár – kuchár a cukrár – pekár. Ďalších 21 žiakov máme v odbore kontrolór potravín, čo je taktiež experimentálne overovaný odbor. Naproti tomu o nadstavbové štúdium potravinárska výroba – pekárenská a cukrárska výroba nie je záujem,“ hovorí hovokyňa kraja Vlasta Henčelová.
Župy ale pravdepodobne dostanú viac právomocí rozhodovať o študijných a učebných programoch stredných škôl. Ministerstvo školstva už pripravilo novelu zákona o odbornom vzdelávaní.
„Predpokladáme, že úspešne prejde rokovaním a od 1. januára 2013 by to znamenalo, že vyššie územné celky spolu so zriaďovateľmi škôl, súkromnými, cirkevnými a verejnými strednými školami budú niesť zodpovednosť za celú sieť škôl,“ povedal hovorca rezortu Michal Kaliňák.
Podľa ministerstva by tak práve župy mali nastaviť model stredoškolského vzdelávania vychádzajúci z reálnych potrieb zamestnávateľov a investorov, aby absolventi mali šancu zamestnať sa práve v takom odbore, v akom vyštudovali. „Vychádzame že regionálne samosprávy detailne poznajú podmienky a potreby regiónov a študenti by študovali práve v tých odboroch, ktoré by zvýšili šancu uplatniť sa na trhu práce," doplnil hovorca.
Trenčiansky samosprávny kraj má vypracovanú koncepciu školstva, ktorá reaguje aj na zmenenú situáciu v priemysle. Už vlani kraj navrhol zlučovanie niektorých škôl, no narazil na nesúhlas poslancov škôl i miest, kde sídlia. Podľa župana Pavla Sedláčka je jednou z možností, aby firmy ekonomicky podporovali školy, ktoré pre ne vychovávajú odborníkov.