TRENČÍN. Pred štyrmi rokmi Božene K. z Trenčína zomrel otec. Mala po ňom zdediť pozemok s rozlohou viac ako osem árov. Až pri dedičskom konaní sa Božena dozvedela, že otec, ale aj jej mama, ktorá žije, pozemky údajne predali Boženinej sesternici a jej manželovi. Mama tvrdí, že v živote takú zmluvu nepodpísala, sfalšovaný je podľa nej aj podpis manžela.
Keď sa Božena so sesternicou nedokázala dohodnúť, chcela vyriešiť spor na súde. Okresný aj Krajský súd v Trenčíne však potvrdili, že na pozemok nemá nárok.
„Je možné, aby v právnom štáte vlastník stratil vlastnícke právo na základe kúpnej zmluvy, ktorú nikdy nepodpísal?“ pýta sa dedička Božena. Sudkyňa okresného súdu napísala, že „vzhľadom na zistený skutkový stav a právne posúdenie veci to súd nepovažoval za účelné a hospodárne“.
Nespomínajú si presne
Boženina sesternica ani jej manžel si na súde presne nespomenuli, za akých okolností sa zmluva podpisovala. „Máme všetko ošetrené. Bolo to urobené pred notárom,“ hovorí sesternica. Nerozumie, prečo spor skončil na súde.
Po podpise zmluvy museli kupujúci aj predávajúci vyplniť dotazník a čestné vyhlásenie na registráciu a spoplatnenie zmluvy. Aj v ňom sú však mnohé nezrovnalosti. Nezhodujú sa veľkosti parciel, ich označenie ani príbuzenské vzťahy medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Píše sa tam, že išlo o otca, dcéru a syna.
Do zmluvy dopisovali
Mená manželov, ktorí vraj pozemok predávali, sú navyše na dokumente dopísané rukou. Pochybnosti malo aj Štátne notárstvo v Považskej Bystrici, ktoré notárovi vrátilo dotazník na prepracovanie, lebo osoby na kúpnej zmluve neboli totožné s tými na čestnom vyhlásení. Božena aj jej mama sú presvedčené, že pravda by sa ukázala, ak by súd nechal znalcom overiť pravosť podpisov na zmluve.
Sudkyňa a predsedníčka Okresného súdu v Trenčíne Mária Tóthová znalca z odboru písmoznalectva neurčila. V konaní podľa nej nešlo o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy, ale o určenie vlastníctva. Tvrdí, že aj keby boli slová o neplatnosti podpisov pravdivé, právne by sa na veci nič nezmenilo. Sesternica s manželom by vraj pozemky nadobudli vydržaním, lebo viac ako desať rokov nikto proti tomu, že ich užívali, nenamietal. Božena však hovorí, že parcela bola súčasťou väčšej, ktorá patrila celej rodine, a tak ani netušila, že sesternica s mužom získali časť, ktorú by mali mať oni.
Ďalším predpokladom na vydržanie je dobromyseľnosť. „Ak kupujúci vedia, že zmluva bola podpísaná podvodne, ako môžu byť dobromyseľnými vlastníkmi?“ pýta sa Božena. S mamou sa pokúsia zvrátiť rozhodnutie súdov dovolaním na Najvyšší súd.