DOLNÉ SRNIE. Petíciu s požiadavkou za vyhlásenie miestneho referenda v obci Dolné Srnie o odvolaní starostu podpisovali ľudia v júni, na hárky zozbierali jej aktéri viac ako tristo podpisov ľudí.
Obecné zastupiteľstvo vyhlásilo miestne referendum o odvolaní starostu Petra Petkova z dôvodu straty dôvery. Petícia v tomto roku nie je prvou, ľudia už takto protestovali aj proti výstavbe prevádzky na likvidáciu plastových odpadov.
Starosta Peter Petkov predpokladá, že petícia, ktorou ľudia žiadajú referendum, vznikla z určitých nedorozumení „Ľudia si mysleli alebo myslia, že sme tu chceli dotiahnuť nejaké aktivity a že sme sa na tom možno obohatili. Neviem, čo ľuďom hovorili,“ komentuje Petkov.
Investície vraj zhoršia životné prostredie
Naznačuje, že za snahami o jeho odvolanie môžu byť práve zámery investorov vybudovať v obci bioplynovú stanicu či zariadenie na spracovanie plastových odpadov. Najmä to spôsobilo veľkú nespokojnosť a obavy medzi ľuďmi. Na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva v apríli pod tlakom rozhnevaných občanov, ktorí sa obávali zhoršenia životného prostredia, napokon siedmi poslanci zámer zamietli.
Podobne dopadlo o mesiac neskôr aj hlasovanie o bioplynovej stanici. Investor Pavol Rodina dokonca oslovil poslancov aj otvoreným listom. Poukazuje v ňom, že zastupiteľstvo rozhodlo bez informácií a vyslovil údiv nad tým, že tak zamedzilo finančnému príjmu do obecného rozpočtu na ďalší rozvoj vlastnej obce, zlepšovaniu životných podmienok a jej vybavenia. Ako tvrdí Rodina, išlo o investíciu v objeme štyroch miliónov eur. V prípade prevádzky na spracovanie plastového komunálneho odpadu bola predpokladaná investícia v objeme sedem miliónov eur.
Starosta odmieta reči o jeho prepojení s investormi, obhajuje sa, že chcel iba získať prostriedky pre obec. Argumentuje príkladmi iných obcí, kde príchodom významných investorov samosprávy vyriešili napríklad financovanie verejného osvetlenia,
Pred referendom neplánuje robiť žiadnu kampaň, kde by vysvetlil celú situáciu. „Nemám sa čo obhajovať, nikomu som nič neurobil. Niektorí mi povedali, že nevedeli, čo podpisovali, nejdem nikoho skúmať, ani nikoho nebudem odsudzovať. Je to rozhodnutie ľudí a ja výsledok beriem, nech bude taký alebo onaký,“ povedal.
Referendum bude stáť obec štyristo eur
Referendum bude v obci 8. septembra. Z obecnej pokladnice pôjde na jeho zabezpečenie podľa starostu štyristo eur. Úspešnosť takýchto akcií však nebýva veľká. Ako hovorí predseda združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik, referendum ako inštitút v samospráve je nedokonalý nástroj, spravidla na deväťdesiat percent sa končí neúspechom alebo neplatnosťou, lebo sa ho nezúčastní potrebných viac ako päťdesiat percent voličov.
„Je to ťažký demokratický nástroj, nevidíme to pozitívne ani teraz, lebo pokiaľ bude to kvórum také vysoké, ako je a toho primátora alebo starostu zvolí sto ľudí a treba päťsto, aby ho odvolali, tak je to ťažké,“ povedal.
Ľudia v obci sú v názoroch na činnosť starostu i konanie referenda rozdelení na dva tábory. „Ja sa referenda nezúčastním, mne tie aktivity starostu vôbec neprekážajú,“ povedal Miroslav Tomeček. „Nech je referendum, prečo by nie, ľudia nie sú spokojní,“ oponuje zase Lýdia Kopuncová. Podľa Anny Révayovej proti investíciám bola nielen celá dedina, ale aj obce v okolí.