Kotolňa na biomasu na Liptovskej ulici roky prekážala obyvateľom z okolitých domov. Majitelia kotolne chcú problém riešiť novým filtračným zariadením a jej presťahovaním ďalej od obytných domov.
TRENČÍN. Spoločnosť Služby pre bývanie, ktorá sa stará o takmer dvanásťtisíc bytov v meste, sa rozhodla vyriešiť problém obyvateľov z okolia Liptovskej ulice a presťahovať kotolňu na biomasu ďalej od obytných domov, a síce do areálu bývalej kotolne na uhlie na Východnej ulici.
Okrem toho, že kotolňu presťahujú, zainvestovala spoločnosť aj do nového filtračného systému, ktorý zníži objem emitovaného popolčeka pod 30 miligramov na meter kubický, pričom norma je 150 miligramov.
Informoval o tom konateľ spoločnosti Jozef Greňo. Podľa jeho slov by chceli kotolňu presťahovať už do konca budúceho roka.
Cena tepla klesne
Od 1. augusta tohto roku spoločnosť znížila svojim odberateľom náklady za teplo o pätnásť percent. Najpodstatnejšie dôvody úspory sú biomasa namiesto plynu, nový systém riadenia prevádzky, investície do technológií, zľavy pre veľkoodber zemného plynu.
„V prevádzke máme množstvo kotolní a na ich modernizácii naďalej pracujeme. Investujeme do zdokonalenia stavu technologických zariadení a znižujeme negatívne vplyvy na životné prostredie. Výsledkom je vybudovanie nových rozvodov na sídlisku Sihoť, zmena kotolní na výmenníkové stanice a investícia na biomasovej kotolni na Liptovskej ulici,“ zdôvodnil zníženie nákladov Greňo.
Ako doplnil, ďalším cieľom je zníženie nákladov na výrobu a dodávku teplej úžitkovej vody. Spoločnosť rozbehla projekt, ktorého výsledkom bude zníženie spotreby tepla na ohrev vody, zníženie tepelných strát v rozvodoch a tým aj pokles ceny pre konečného odberateľa.
Správu o znížení ceny za teplo uvítal aj primátor Trenčína Richard Rybníček. Mesto sa podľa jeho slov dlhodobo snaží o energetickú politiku.„Zníženie ceny tepla je začiatok energetickej politiky, myslím, že je to jedna z kľúčových vecí, ako znižovať náklady. Každé mesto musí v spoluprácu s rôznymi dodávateľmi energií znižovať náklady pre obyvateľov,“ myslí si Rybníček.
Zníženie do konca roka
Od 1. septembra by sa zároveň podľa Rybníčka mala zmeniť cena za správu tepelných zdrojov v meste, čím mesto ušetrí ďalšie peniaze. "Doteraz sme platili tristo- tisíc eur ročne, teraz to bude minimálne o polovicu menej. Radikálne sa znížia náklady na správu tepla v Trenčíne a tým pádom nám zostáva v rozpočte viac peňazí na iné aktivity. Zlacnie napríklad aj správa tepla v jednotlivých základných školách, a to je zmysel energetickej politiky,“ skonštatoval primátor.
Ako informoval Greňo, zníženú cenu o pätnásť percent garantujú do konca tohto roka. „Niektoré ceny na budúci rok už poznáme, žiaľ presne to spočítať zatiaľ nevieme. Ale plus mínus by sa to malo pohybovať niekde v týchto úrovniach ako teraz,“ povedal.
Porovnať ceny
Zníženie ceny hoci len na pol roka je podľa šéfky Asociácie komunálnych ekonómov Evy Balážovej dobrá správa. Na druhej strane upozorňuje na to, že môže ísť aj o nie celkom úprimný marketingový nástroj, ktorým si chce spoločnosť overiť správnosť rozhodnutia a na budúci rok bude všetko iné. „Odporúčam porovnať ceny u iných dodávateľov v okolitých mestách alebo celkovo v Slovenskej republike. Tam by bolo možno vidieť, či hospodárenie s energiami je naozaj efektívnejšie a či je tam priestor na zníženie cien alebo nie.“