TRENČIANSKA TEPLÁ. Viac ako storočnú elektrickú železničku drží pri živote partia nadšencov. Viacerí z dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o prevádzku a údržbu, sú bývalí zamestnanci. Po zrušení pravidelnej dopravy na úzkorozchodnej trati medzi Teplou a Teplicami premávala električka tento rok iba zopárkrát.
Ako hovorí rušňovodič Peter Joachymstál, rekonštrukčné práce znemožnili jazdy cez letné obdobie tak, ako si to naplánovali. „Chceli sme cez leto víkendovú prevádzku, alebo také popoludňajšie výletné vlaky do Teplíc. Toto nám skomplikovala rekonštrukcia trate a stanice v Teplej. Starý perón pre električku odstránili, budú tam základy pre nové nástupište a podchod,“ skonštatoval.
Počas leta tak robia iba príležitostné jazdy, vozili návštevníkov filmového festivalu, či 22. júla účastníkov púte. Pre sťažené podmienky počas prác musia cestujúci nastupovať na zastávke Trenčianska Teplá-obec.
„Snažíme sa aspoň o mimoriadne jazdy, aby železnica neupadla do zabudnutia. Ak sa na to raz vykašleme a necháme to pol roka tak, nájdeme už len polovicu koľají,“ varuje.
Problémy so železnicou nastali po tom, čo štát najskôr vlani na jar obmedzil a potom v novembri úplne zastavil pravidelnú prepravu. Električku sa rozhodli zachovať miestne samosprávy a požiadali vlastníka, ministerstvo dopravy, o prevod majetku. Tento proces zastavili predčasné voľby.
„Akýkoľvek prevod majetku bol pozastavený, my sme ho odmietli vziať do prenájmu, chceli sme, aby to bol náš majetok a mohli do neho investovať,“ vysvetľuje primátor Teplíc Štefan Škultéty.
Ako doplnil, pri predchádzajúcich rokovaniach s ministerstvom dopravy hovorili aj o sume, za ktorú by im štát mohol železnicu predať. „Za symbolických tisíc eur. Do nejakej väčšej sumy nepôjdeme, lebo samotná správa koľají a budovy bude vyžadovať peniaze, nehovoriac o nejakej údržbe a plus náklady na samotnú prevádzku.“ Tie odhadujú na približne desaťtisíc eur, zaplatiť by ich mali obe samosprávy rovnakým dielom.
Nedoriešená situácia komplikuje aj organizovanie aspoň tých zopár mimoriadnych jázd. „Majiteľom električiek je obecný úrad v Trenčianskej Teplej, Železnice SR mali odovzdať aj koľaje a staničnú budovu v Tepliciach.
Do toho prišiel pád vlády a prevod na obce sa zastavil. Teraz je to taký kočkopes a keď chcem usporiadať mimoriadnu jazdu, musím ako súkromník požiadať majiteľa dopravnej cesty a zaplatiť si jej použitie. On mi vystaví grafikón na určité dni, podľa ktorého idem ako mimoriadny spoj,“ konštatuje Joachymstál.
Riešenie vidia dobrovoľníci v založení neziskovej organizácie, spolu so samosprávami. Ako však dopĺňa Škultéty, ide o krajné riešenie. „Prevádzkovať železnicu cez nejakú mimovládnu organizáciu znova vyžaduje od nás finančné prostriedky. Ideálne by bolo, keby električka v nejakej podobe fungovala pod železnicami,“ hovorí.
Podľa rezortu dopravy však pripadá do úvahy predaj. „Aj za sumu tisíc eur, nechceme samosprávy zdierať,“ vyjadril sa Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy.