Film o škandalóznom čachtickom filmovom podvode z roku 1961 už niekoľko mesiacov natáča štáb mladých filmárov na čele s novomestskou scenáristkou Kristínou Klimekovou.
ČACHTICE. Podvedení herci, ktorí sa v roku 1961 postavili pod Čachtickým hradom pred kamery falošných filmárov, stoja po piatich desaťročiach pred filmovou technikou opäť. Mladá dokumentaristka a scenáristka Kristína Klimeková (23) tu natáča film o najväčšom filmovom podvode v histórii Slovenska. Filmári si po vynesení rozsudku odsedeli vo väzení niekoľko rokov za hanobenie Československého filmu.
V roku 1961 vrčali kamery bez vloženého filmu
Sľuby o desaťtisícových honorároch a hereckej sláve postavili v roku 1961 Čachtice hore nohami. Príchod filmárov z Bratislavy a herecký komparz dostal do varu obyvateľov obce. Vo vidine hereckej dráhy dali mnohí výpoveď vo svojej práci. „Ja som mala hrať Doru Szentešovú. Mama sa hnevala, že také pekné dievča ako ja má hrať škaredú ženu. Čo som mala robiť, keď Bátoričku filmári prisľúbili nejakej Bratislavčanke?“ smiala sa Helena Šimová, ktorá mala hrať jednu z hlavných postáv.
Kamery vrčali, tvorcovia sa tvárili dôležito a obec ich niekoľko mesiacov hostila. Napokon sa zistilo, že v kamerách nemali filmári vložený film. Nasledoval súd a pre obec, ktorej prischol názov Filmárovce, veľká potupa. Mnohí sa s tým roky nevedeli vyrovnať. „A ja by som im bola za to dala diplom v zlatom ráme a so zlatými písmenami, ako nás všetkých dobehli,“ smeje sa dnes Šimová.
Oklamaní herci sa počas terajšieho natáčania stretli opäť. Nechýbal medzi nimi ani Oto Polonský, ktorý mal hrať jazdca na koni. „Najúžasnejšie bolo, keď som prešiel komparzom a povedali, že mám fotogenický ksicht. Jazdcov sme mali hrať piati, nikto na koni dovtedy ani nesedel. Žiaľ, všetci sa stretnúť už nemôžeme. Mnohí sú už mŕtvi,“ spomínal Polonský (77).
Vo filme o Bátoričke nemohli chýbať ani umučené dievčatá. Týranú devu mala hrať Novomešťanka Sidónia Stejskalová. „Bola som jednou z jedenástich dievčat, ktoré vo filme mučili v pivnici. Vychádzala som z nej a pred kamerou sa tvárila zničená. V robote si potom robili zo mňa posmech,“ smiala sa Stejskalová. Trojica filmových „hviezd“ bola z nového natáčania nadšená. „Je to skvelé, že sa opäť točí. Vrátili sme sa do mladosti. Určite by som uvítala, keby som sa mohla stretnúť s falošným filmárom, ktorý ešte žije,“ prezradila Šimová (71).
Scenáristku inšpirovali články v našich novinách
Seriál článkov o falošnej filmovačke v našich novinách nadchol dokumentaristku Klimekovú k natočeniu filmu.
„Čítala som články v Trenčianskych novinách, v ktorých sa pátralo po stopách falošných filmárov. Dočítala som sa, že jeden z nich už zomrel a druhý by mal žiť vo Švédsku, kam v roku 1967 emigroval,“ hovorí scenáristka Klimeková.
Kristína plánuje už onedlho vycestovať do švédskeho Malmö, kde by mal pôsobiť mozog celého podvodu, dnes už 73-ročný dôchodca. Štáb Novomešťanky tvoria filmári z celého Slovenska. Kameraman Marek Pupák je z Považskej Bystrice, ďalší kameraman Michal Kočiš z Popradu. „Napriek tomu, že je to môj prvý film, reálnou métou by mohla byť jeho prezentácia aj na nejakom festivale či súťaži,“ dúfa autorka.
Niektorí pamätníci účinkovať nechceli
Mladí filmári natáčali exteriéry v pivniciach, na hrade, na námestí i pri kostole. Všade tam, kde sa odohrávali pôvodné scény z roku 1961.
„Navštívila som viacerých ľudí, ktorí sa filmovačky zúčastnili. Niektorí sa pred kameru už neboli znovu ochotní postaviť. Ich vek je už vysoký, mnohí už nežijú,“ hovorí scenáristka. So svojím štábom navštívila všetky miesta, kde sa filmovačka odohrávala. Natáčať by sa malo aj na bratislavskom krajskom súde, ktorý podvodníkov poslal za mreže. „V archíve boli ochotní. O tejto téme dodnes dobre vedia aj v Bratislave,“ potvrdil kameraman Marek Pupák (25).
Mladých filmárov počas natáčania zaskočili technické problémy. „Chvíľami sme si pripadali ako ďalší falošní filmári,“ smiali sa tvorcovia.
Od natočenia filmu o filme ju mnohí odhovárali
Kristína sa do komplikovanej témy pustila napriek tomu, že kauza má už vyše päťdesiat rokov.
„Mnohí mi hovorili, že je to problematická téma, aby som sa do toho nepúšťala. V rámci slovenskej histórie túto tému treba však zdokumentovať,“ vyjadrila sa šéfka filmárov.
Podľa jej slov celý prípad vystihuje aj slovenskú povahu. Našli sa aj ľudia, ktorí sa na adresu falošných filmárov obávali vyjadriť. Natáčanie filmu finišuje a onedlho by mal mať svoju premiéru. „Pri množstve ľudí a pripraveného materiálu sme navýšili aj jeho minutáž. Verím, že film bude úspešný a vznikne zaujímavý dokument. Jeho vyvrcholením by malo byť osobné vypátranie jedného z falošných tvorcov vo Švédsku,“ povedala na záver Klimeková.