Vyše dvesto školákov i predškolákov sa už niekoľko mesiacov zaúča do profesie bylinkára. Upravili svah bývalej studne na terasovité záhony. Pestujú na nich takmer dvadsať druhov liečivých rastlín, z ktorých si už o pár dní budú variť čaje.
KOČOVCE. Základná škola s materskou vlastní už šiesty rok medzinárodný certifikát Zelená škola. Obhájili ju tento rok vďaka projektu. Prostriedky získali z grantu.
„Cieľom projektu je vytvorenie ekoučebne s bylinkovou špirálou a množstvom liečivých bylín, ale aj vybudovanie náučného chodníka s infobodmi o pôvodných druhoch stromov rastúcich v areáli školy a vytvorenie vtáčej oázy s búdkami a kŕmidlami pre vtáky i náučný chodník,“ prezradila učiteľka biológie Jarmila Dujková, koordinátorka Zelenej školy. Školský areál ponúkol optimálne priestory. Na pozemku s rozlohou takmer štyri hektáre je rozsiahla trávnatá plocha, jablkový i marhuľový sad a množstvo ihličnatých a listnatých stromov.
Liečivé bylinky na všetky možné choroby
V bylinkovej špirále nechýba ani podbieľ liečivý, kuklík mestský, medovka lekárska, ale aj zádušník brečtanovitý, či obľúbená materina dúška a mäta pieporná. Pitím čaju z vypestovaných rastlín pomôžu žiaci predchádzať chorobám dýchacieho ústrojenstva či zápalom močových ciest, ale aj poruchám trávenia a únave.
„S liečivými bylinkami pomáhali zazeleňovať záhony rodičia i starí rodičia, ale aj naši zamestnanci, ktorí majú skúsenosti s ich pestovaním. Deviataci sa vybrali po riečne kamene, mladší žiaci svah rozkopávali a vypĺňali humusom. Ostatní bylinky pravidelne polievajú,“ povedala riaditeľka školy Janka Krajčiová. Bylinková špirála začala vznikať v marci. Jej výsledkom bude čaj, ktorí si žiaci onedlho počas čajového popoludnia vypijú.
„Najväčší hrniec postavíme na oheň a natrháme zelené lístky. Čaj nebudeme ani sladiť, nech je skutočne pravý bylinkový,“ teší sa riaditeľka.
Informačné body o rozkošatených stromoch
V škole vyučujú aj samostatný predmet Tvorba životného prostredia. V areáli školy vyrástlo počas jej päťdesiatročnej histórie jedenásť druhov zaujímavých drevín. Každú z nich detailne charakterizuje informačný panel. „Okrem názvu stromu v slovenčine i latinčine nechýbajú v texte základné poznatky o jeho raste, plodoch a, samozrejme, jeho fotografia,“ hovorí Krajčiová. S identifikáciou školských drevín im pomáhala Katarína Devánová z Trenčianskeho múzea, ktorá medzi nimi našla aj exotické druhy. Prirodzenou súčasťou drevín je aj množstvo operencov.
„Vtáky nájdu útočisko v našej vtáčej oáze. Na oknách tried budú kŕmidlá, v areáli je pripravených ďalších šesť búdok,“ dodala riaditeľka. Búdky s vyklápacou prednou časťou vyrobili žiaci. Nezabudli ani na otvory na odtok moču či kvalitné opracovanie dreva, umožňujúce operencom bezpečný pohyb v interiéri.