NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Skúsený včelár v spolupráci s hasičmi musel odstrániť deväť rámikov, ktoré si včely vystavali. Úkryt si vybudovali na druhom poschodí v otvore v blízkosti špajzy. Obyvatelia bytu sa obávali možného kontaktu s množstvom včiel.
Všimli si ich deti
Rozlietané včely sa našťastie do bytu nedostali. „Včely si prvé všimli deti a upozornili nás. Zatiaľ boli iba vonku. Báli sme sa, že by sa mohli dostať do bytu. V blízkosti otvoru je aj okno do kuchyne. Pre istotu sme privolali pomoc,“ povedal majiteľ dvojizbového bytu, ktorý si zabezpečil včelára.
O situácii informovali aj novomestských hasičov. Tí museli použiť vysokozdvižnú plošinu. Počas zásahu bola Nálepkova ulica neprejazdná. Včelár z plošiny postupne premiestnil vybudované rámiky i včelstvo do pripravenej nádoby. Šachtový otvor dočasne uzatvoril a zabezpečil pred ďalším vniknutím včiel. „Včely si vždy vyberú miesto, kde sa im páči a vyhovuje im. Množenie je ich prirodzená vlastnosť. Rozmnožia sa a idú ďalej. Tu si vybudovali úľ,“ skonštatoval včelár z Trenčína. Toho počas zásahu napriek kvalitnému oblečeniu poštípalo na rukách viacero včiel.
Včely zamestnávajú počas leta hasičov pravidelne
Včelie roje nie sú v letných mesiacoch pre hasičov ničím výnimočným. Podobné udalosti riešia počas prázdnin priemerne jedenkrát do týždňa. Včelie rodiny sa v domoch najčastejšie usadia v rôznych dutinách, stupačkách a pod strechami. Najčastejšie však hasiči vyrážajú k rojom, ktoré si za ideálne miesto vybrali stromy v parkoch či na uliciach.