Bez súhlasu zastupiteľstva nemôže použiť ani jedno euro.
TRENČÍN. Pred pár týždňami sa poslanci s primátorom dostali do sporu pre verejné súťaže. Nechceli mu schváliť verejné obstarávanie na nákup výpočtovej techniky a tonerov s tým, že je to jeho kompetencia, na ktorú nepotrebuje ich súhlas.
Teraz je už situácia opačná a poslanci chcú mať prehľad o každom eure. Na ostatnom rokovaní mestského parlamentu odhlasovali nariadenie, podľa ktorého primátor nemôže urobiť žiadnu zmenu v rozpočte aj v rámci jednotlivých kapitol bez ich súhlasu.
Pre každú zmenu bude zasadať zastupiteľstvo
„Z nepochopiteľných dôvodov mi obmedzili kompetencie narábania s rozpočtom na nulu. Pre každú zmenu bude musieť zasadať mestské zastupiteľstvo. Môže sa stať, že ich budem zvolávať každý týždeň, je to absolútne ohrozenie chodu úradu a občanov,“ konštatuje Rybníček.
Aj keď poslanci dostávajú paušálnu mesačnú odmenu bez ohľadu na počet rokovaní a za mimoriadne nemajú žiadnu odmenu, mesto však musí na rokovanie zabezpečiť občerstvenie, pracovníka, pripraviť miestnosť, mikrofóny, hlasovacie zariadenia. Vlani primátor urobil v rozpočte jedenásť zmien, tento rok zatiaľ deväť. „Sú to klasické veci, že treba popresúvať peniaze medzi položkami. Ak sa niekde vyčerpajú peniaze, musíte urobiť zmenu, aby ste to naplnili v rámci programu,“ povedal Rybníček.
Poslanec Milan Kováčik (Smer-SD) hovorí, že len dve zo zmien aj schvaľovali. „Toto bol najväčší dôvod, že chceme byť o všetkom informovaní, a preto sme pripravili zákonnou cestou túto zmenu,“ konštatuje.
Podobne konštatuje aj Robert Lifka (Paliho kapurková), jeden z tvorcov všeobecne záväzného nariadenia. „Neboli sme informovaní, čo mení v rozpočte. O peniazoch treba rozhodovať zodpovedne. Nech je zmena akákoľvek, mali sme o nej vedieť. Nepochybujem o jeho dobrom úmysle, tvrdím, že má informovať. Ak sa časom obnoví dôvera, som ochotný hlasovať aj za limit a nemám s tým problém.“
Spôsob, ako dávajú najavo nespokojnosť
Podľa jeho slov by sa nemali vyskytovať ani problémy pri aplikácii nariadenia. Tvrdí, že v takejto podobe fungovalo aj za bývalého vedenia mesta.
Aj keď prijatie nariadenia poslanci zdôvodňujú len snahou o ich informovanosť, politológ Miroslav Řádek za tým však vidí otvorený konflikt a protest poslancov. „Toto je spôsob, ako dávajú najavo svoju nespokojnosť so štýlom komunikácie primátora a aj obsahom niektorých jeho zámerov,“ povedal. „To je také absurdné, je to taká zvláštna pomsta, až mi to príde detinské,“ hovorí Rybníček s tým, že využije svoje právo a nariadenie bude vetovať. Na jeho prelomenie budú poslanci potrebovať trojpätinovú väčšinu. Kováčik primátorovo rozhodnutie vetovať nariadenie nepovažuje za správne.
„Nemyslím si, že bude treba zvolávať na každú činnosť zastupiteľstvo, lebo rozpočet si vieme naplánovať ešte podrobnejšie, aby sme mali peniaze na konkrétne činnosti,“ povedal Kováčik. „Ale keď si bude niekto chcieť dokazovať svoje manažérske schopnosti a zvolávať zastupiteľstvo pre toaletný papier, ja rád prídem,“ dodal Lifka.