Od 18. do 23. júna si medzi múrmi starobylého kláštora rozložili ateliér umelci zo Slovenska, Poľska a Českej republiky.
SKALKA. Mystérium tradičného pútnického miesta odhaľovali takmer dve desiatky výtvarníkov, sochárov a literátov. Spoločného menovateľa ich inšpirácie predstavovalo 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie.
Ouvertúrou sympózia s viacerými sprievodnými podujatiami bola beseda študentov s poprednými slovenskými básnikmi v trenčianskej knižnici. Umelecký slovesný prejav, písaný veršom, reprezentovala naša najprekladanejšia poetka Mila Haugová, Erik Ondrejička a Rudolf Dobiáš, ktorý je zároveň koordinátorom literárnej sekcie.
Ako uviedol, Ora et Ars nie je len obyčajné stretnutie básnikov a maliarov. „Nakoľko už má svoju históriu a medzitým sa stále objavujú nové zdroje, možné preskúmať historicky aj umelecky, ide o hodnotnú, istým spôsobom ojedinelú udalosť na celom Slovensku,“ povedal Dobiáš.
Keď inšpiruje podmanivá atmosféra
Po vstupných oficialitách našli umelci na niekoľko dní útočisko v areáli Malej a Veľkej Skalky.
Aj tento raz sa pri tvorbe svojich diel nechali ovplyvniť magickým duchom miesta priamo v srdci sakrálnej architektúry.
„Výsledkom bolo priniesť dnešný pohľad na Skalku i okolitú krajinu. Farbou maliara, dlátom sochára, či literárnym perom nadviazať na stredoveké legendy o sv. Andrejovi Svoradovi a Beňadikovi a umeleckým vkladom prezentovať Skalku ako miesto duchovnej obnovy a bohatej umeleckej inšpirácie,“ priblížil výtvarník Jozef Vydrnák. Ako doplnil, špecifikum tohtoročného stretnutia pochádza z dielne Trenčana Juraja Oravca – výtvarného autora krížovej cesty, ktorá sa práve finalizuje oproti kostolu na Malej Skalke.
Maďarský slavista s trenčianskymi koreňmi
Jeden z vrcholov sympózia tvoril kultúrno-historický seminár s podtitulom „12 storočí kresťanstva v strednej Európe“. Na pozadí cyrilo-metodského jubilea rozvinuli prítomní historici nosnú tému o súvisiace počiatky kresťanskej kultúry, osudy málo známych osobností, ich príbehy a legendy.
Podľa garanta podujatia Igora Zmetáka je kontinuita vývoja kresťanskej kultúry na našom území prepojená s budovaním Uhorského kráľovstva. „O tomto sa dnes na Slovensku takmer nikde nepíše, respektíve si neuvedomujeme, ako významne sa naši predkovia na tomto procese podieľali.
Výber tém seminára bol zameraný na oblasti, ktoré sú súčasťou nášho kultúrneho vedomia, len sme na ne v poslednom čase zabudli,“ vysvetlil Zmeták.
Čestným hosťom seminára bol renomovaný odborník z Maďarska profesor István Käfer. Významný európsky slavista s trenčianskymi koreňmi je nositeľom Pamätnej medaily Svätého Gorazda za rozvoj slovensko-maďarskej spolupráce.
Výbornú povesť interpreta problematiky v otázke hľadania spoločnej cesty v maďarskoslovenských kultúrnych a cirkevných vzťahoch potvrdil počas prednášky „Teória a prax hungaroslovakológie pri výskume dejín 9. – 11. storočia“.
Autorské príspevky, ktoré odzneli na seminári, budú uverejnené v literárnej prílohe katalógu Ora et Ars 2012. Slávnostná vernisáž diel zo sympózia je naplánovaná na 21. júla.