.
TRENČÍN. Sériu tvorivých workshopov pripravila na sobotu od 11:00 do 16:00 Slovenská katolícka charita (SKCH) pri príležitosti dnešného Svetového dňa utečencov pre chlapcov z Detského domova pre maloletých cudzincov bez sprievodu v Hornom Orechovom. Deti v zariadení budú vyrábať vlastné tričká, hrať sa so slovami či fotografovať. Otestujú si tak svoje tvorivé aj komunikačné zručnosti.
Charita vo februári tohto roka odštartovala v domove v Hornom Orechovom projekt Bakhita II, v rámci ktorého poskytuje poradenstvo maloletým chlapcom. Workshopy sa zamerajú na povzbudenie a jednoduchšiu integráciu týchto detí. „Dôležité je, aby ľudia, ktorí museli odísť nedobrovoľne zo svojej rodnej krajiny, nadobudli pocit bezpečia, ochrany a podpory – akej sa im doma (zväčša pre nestabilnú politickú či ekonomickú situáciu) nedostávalo,“ uviedla Ivana Pástorová zo SKCH.
SKCH spolu so Slovenskou humanitnou radou, Ligou za ľudské práva a organizáciami GOODWILL, UNICEF, UNHCR v sobotu zároveň priblížia svoje skúsenosti s témou dodržiavania ľudských práv a problematiky migrácie či utečenectva. Zároveň povzbudia týchto mladých obyvateľov domova v Trenčianskom kraji, ktorých novým domovom sa stalo Slovensko.
V Detskom domove pre maloletých cudzincov bez sprievodu v Hornom Orechovom sú umiestňovaní zväčša chlapci. Projektový manažér pre Bakhitu II Martin Fialek pripomína, že cieľová skupina projektu prichádza na Slovensko v zlom psychickom stave, traumatizovaná nielen odchodom z domovskej krajiny, ale tiež cestou, ktorú musela absolvovať. „Hlavnou úlohou pracovníkov zariadenia je odstrániť alebo aspoň zmierniť ťažký psychický stav maloletých cudzincov bez sprievodu a napomôcť tak k jednoduchšej integrácii na našom území,“ uviedol Fialek.
Popri psychologickom poradenstve poskytujú deťom aj pedagogické poradenstvo, učia ich najmä slovenský jazyk. Sociálne poradenstvo zasa umožňuje prostredníctvom rozhovorov, voľno-časových aktivít, spoločenských hier či komunikácie so sociálnym poradcom nielen znížiť u maloletých napätie či stres z nového prostredia, ale hlavne spoznať Slovensko, jeho kultúru a spôsob života.
Projekt SKCH Bakhita II je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie – z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensku.