Mesto na to ale peniaze nemá.
TRENČÍN. Minulý týždeň si plaváreň mohli pozrieť novinári, ktorí boli pravdepodobne na dlhšiu dobu jej jedinými návštevníkmi. Nové informácie, čo bude s nefunkčnou plavárňou a ako sa bude mesto starať o zverený majetok, aby nechátral, sa ale nedozvedeli.
„Mesto bude musieť asi v budúcnosti riešiť úplne novú plaváreň a neviem vám povedať, kde presne by bola, a neviem, či bude úplne nová,“ povedal Rybníček.
Vo vyjadreniach na bývalé vedenie mesta pritvrdil a letné kúpalisko na Ostrove nazval náhrobným kameňom cellerizmu, potemkiádou, výsledkom absolútneho diletantizmu. Ten podľa neho spočíva v tom, že na jej výstavbu si mesto požičalo, a hoci stojí nemalé peniaze, osoh z nej nie je žiadny, lebo sa nedá používať. „Je založená v banke a ešte 3,6 milióna eur musíme doplatiť. Splácať ju budeme do roku 2020," povedal.
Technológie sú vraj staré
Na jej sprevádzkovanie okrem výstavby sietí sú dnes už nutné vraj ďalšie milióny, ktoré podľa primátora treba investovať do výmeny technológií. „Je nepoužiteľná a je už v schátranom stave. Sú tu staré technológie, ostré hrany, problematické miesta, kde by si mohli deti ublížiť, neviem, čo s tým budeme robiť. Podľa mňa dlhé roky ju nebudeme používať," tvrdí Rybníček.
Nedostatky vymenováva správca plavárne Ľudovít Prívara. „Prístup k technológiám je problematicky, je tu množstvo filtrov, bazén nemá gravitačné vypúšťanie vody a každý liter sa musí prečerpať elektricky.
Vyrovnávacie nádrže nie sú odvetrané, osvetlené, vyfóliované ani vyspádované. Celé riadiace centrum plavárne je podľa mňa zastarané, je to pätnásť rokov starý výrobok," zakončil Prívara. „Najradšej by som bol, keby si plaváreň Celler zobral za jedno euro do prenájmu a aj ju prevádzkoval, aby dokončil, čo začal,“ vyzval Rybníček.
Zatiaľ sa nedohodli
Bývalý primátor Branislav Celler na ponuku zareagoval slovami, že Rybníček sa snaží takto odpútať pozornosť od kauzy zimného štadióna. Obhajuje sa aj tým, že mesto sa dohodlo so železnicami, ktoré mali vybudovať siete v objeme viac ako päť miliónov eur ako súčasť stavby modernizácie trate.
„Nikto nepredpokladal, že tam bude nejaký dvojročný súdny spor a až ten spôsobil časovú sekeru. Siete sa mali robiť súčasne s plavárňou. Sú záznamy, že železnice akceptujú túto požiadavku a priznávajú túto čiastku,“ presvedčuje Celler.
Rybníčkovi by skôr odporúčal, aby začať konať. „Problém je, že si vymyslel ďalšie náklady vo výške deväť miliónov eur, taký Rybníčkov balíček, ako to volajú na železniciach aj ministerstve,“ poznamenal.
Podľa mesta však žiadna zmluva so železnicami o preplatení sietí na novú letnú plaváreň neexistuje, všetko boli len ústne dohody na rokovaniach. Potvrdzuje to aj hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková. „Nie je pravda, že Železnice Slovenskej republiky v rámci modernizácie majú vybudovať inžinierske siete do nového kúpaliska,“ hovorí.
Ako však uviedla, vlani sa konalo niekoľko stretnutí, ale k dohode zatiaľ nedospeli vzhľadom na rozsah požiadaviek mesta Trenčín.
Železniciam sa nepozdáva ani miesto, ktoré mesto vybralo na plaváreň, vraj mali zvoliť také, kde by nebol problém so sieťami.
Mesto začalo stavať novú plaváreň na Ostrove, pretože príde pre modernizáciu železničnej trate o pôvodnú pred desiatimi rokmi zrekonštruovanú letnú plaváreň. Jej výstavba stála takmer sedem miliónov eur. Dokončili ju pred komunálnymi voľbami. „Bývalý primátor si myslel, že týmto spôsobom oklame občanov a oni ho zvolia,“ poznamenal Rybníček.