NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Miestna spoločnosť Bolt, s.r.o., dostala rekreačný areál Zelená voda do prenájmu od mesta na sedemdesiat rokov. Mesto s ňou uzatvorilo zmluvu ešte v roku 2006 s tým, že na jej území vykoná prieskumný vrt. Podľa posudkov mesta sa pod povrchom v zhruba kilometrovej hĺbke nachádza termálna voda.
Prieskumný vrt, ktorý urobili pred štyrmi rokmi, zásobáreň termálnej vody potvrdil. Podľa konateľa spoločnosti Tibora Zelenaya je v hĺbke 1206 metrov, voda má od 25 do tridsať stupňov. Táto teplota je podľa neho pre plánovaný typ aquaparku prijateľná.
Projekt areálu je už hotový
Jeho výstavbu však zabrzdila kríza a zámer začali riešiť v zlom období. Zelenay však predpokladá, už na budúci rok sa snáď zlepší situácia v spoločnosti aj bankách a začali by stavať. Samotná výstavby by nemala trvať viac ako štrnásť mesiacov.
„Všetky subjekty, podnikajúce v cestovnom ruchu, majú problém s financovaním projektov. Banky vlastnia krajiny, ktoré nemajú záujem podporovať turistický ruch na Slovensku, takže je problém zohnať peniaze,“ povedal. Preto hľadajú strategického investora, ktorý by v prvej etape vložil desať až pätnásť miliónov eur.
Zatiaľ lokalitu pripravovali na budúcu investíciu. „Za tie roky, čo máme areál v prenájme, sme tu preinvestovali takmer tri milióny eur, pripravili kompletne infraštruktúru, rekultiváciu, upravili plážoviská, zlepšili služby,“ skonštatoval Zelenay.
Mesto musí zmeniť územný plán
Spoločnosť Bolt mala podľa zmluvy po zrealizovaní vrtu s mestom vytvoriť spoločnú akciovku a mesto zase vyriešiť zmenu územného plánu. Zatiaľ k tomu nedošlo, ale ako konštatuje primátor mesta Jozef Trstenský, všetko potrebné už pripravujú.
„Proces zmeny územného plánu podľa novej urbanistickej štúdie momentálne prebieha,“ povedal.
Do spoločnej akciovky vloží mesto pozemky, ktoré v lokalite má. „Zaviazali sme sa, že podiel mesta bude do pätnásť percent zo základného imania spoločnosti a vkladom budú pozemky. Ich hodnotu ocení znalec,“ povedal. Zvyšných 85 percent financií na výstavbu aquacentra a ďalší rozvoj musí združiť nájomca. Mesto má na Zelenej vode šestnásť hektárov pozemkov, rozloha aquaparku by mala byť okolo troch hektárov, kapacita okolo dve tisícky ľudí.
Akvapark je to dobrá myšlienka
Blízkosť akvaparku pomôže mestu z hľadiska cestovného ruchu a zamestnanosti a prinesie návštevníkov počas celého roka. „Bude využívaný dvanásť mesiacov v roku a v lete bude aj prírodná voda v jazere, čo je veľmi príjemné. Areál je blízko diaľnice, čo je z hľadiska návštevnosti atraktívne spojenie,“ konštatuje primátor.
Ako dopĺňa Zelenay, výstavbou akvaparku nechcú konkurovať kúpeľom, ktorých je v lokalite viacero, a tak poskytovanie wellnes služieb prenechajú im. „Chceme sa orientovať na rodiny s deťmi a ladiť ho do takej rodinnej atmosféru ako aj klientelu, ktorá sem príde za oddychom a zábavou," dodal.
Téma stavby akvaparku na Zelenej vode nie je nová. Vrt už mala vybudovať v roku 2004 spoločnosť Ardea Slovakia, mesto však za nesplnenie podmienok od nájomnej zmluvy odstúpilo. Ani ďalší prenájomca, spoločnosť Quick Food, nesplnila záväzok zrealizovať hydrologický vrt v dohodnutej lehote.