LUBINA. Ochranári sa hnevajú. Starosta obce nechal na cintoríne orezať dvanásť stromov starých niekoľko stoviek rokov. Ich kmene merali po obvode dvesto až štyristopäťdesiat centimetrov. Podľa podpredsedu Občianskeho združenia Brečtan Petra Nováčika konal protizákonne a došlo aj k závažnému poškodeniu drevín. Prípadom sa zaoberá už aj Obvodný úrad životného prostredia v Novom Meste nad Váhom.
Na cintoríne orezali lipy, javor a pagaštan konský vo veku od dvesto do štyristo rokov. „Stromom odrezali celú korunu, ostalo iba pár centimetrov kostrových konárov,“ hnevá sa novomestský ochranár Nováčik. Škodu odhaduje na približne 33-tisíc eur.
Odborníci sa obávajú, že po rozsiahlom oreze rany začnú vyhnívať a hniloba bude pokračovať do kmeňov. Po niekoľkých rokoch môžu stromy byť vo vnútri bútľavé a nebezpečné pre okolie. „Došlo k poškodeniu drevín a porušeniu zákona, a tak budeme postupovať v zmysle platnej legislatívy,“ skonštatovala Martinusová z novomestského Obvodného úradu životného prostredia. To znamená, že v prípade škody väčšej ako 2660 eur by sa prípadom mala začať zaoberať polícia.
Na orezanie stromov obec nemusí žiadať o súhlas
Na rozdiel od výrubu a vyrezávania stromov nemusí obec žiadať o povolenie orezať stromy.
Firma, ktorá orez robí, však musí postupovať podľa noriem a tie hovoria, že pri rezoch je nutné zachovať prirodzený vzhľad stromu, aby ostala jeho charakteristická koruna. A tá nesmie byť deformovaná. V tomto prípade však podľa Nováčika stromom už kostrové konáre orezali a takú korunu nedosiahnu. Poukázal aj na porušený limit najväčšieho možného rezu.
„Vyhláška hovorí o najväčšom možnom reze do pätnásť centimetrov v priemere. Tam sú rezy, ktoré majú v priemere pol metra,“ hnevá sa. Stromy doteraz nenahodili žiadnu vegetáciu a listy a korene nemajú byť čím vyživované. Nováčik predpokladá, že vyschnú. „To zistíme až v budúcom roku na jar,“ hovorí.
Obyvatelia obce majú rôzne názory
Starosta obce bol orez rozkošatených stromov konzultovať ešte pred jeho vykonaním na Obvodnom úrade životného prostredia. Tam ho vyzvali, aby bol orez veľmi citlivý a odborný. Orezanie vykonala oprávnená firma. Obyvatelia obce sa líšia v názore na rozsah orezov. Viacerí z nich žiadali orezanie konárov nad hrobmi. „Ohrozovalo to ľudí aj hroby. Najmä, keď bola búrka, padali priamo na hroby veľké konáre. Niektoré z nich poškodili aj pomníky a náhrobné kamene. Tí, čo majú príbuzných pochovaných priamo pod stromami, museli neustále v plachtách odnášať obrovské kopy lístia,“ povedala dôchodkyňa z Lubiny.
Podľa ďalšej obyvateľky však zásah pri orezávaní nemal byť až taký radikálny.„Vyzerá to smiešne a zároveň príšerne. Ťažký pohľad na torzá stromov. Ostali iba vytŕčajúce kmene a na cintoríne už nebude jediný tieň. Vyzerá to tak, že koruna sa neorezala, ale celá rovno odrezala,“ povedala miestna obyvateľka.