Zásady hospodárenia, ktoré si nechal primátor posúdiť prokuratúrou, vyšli z dielne právnikov mesta. Tvrdia to poslanci najväčšieho klubu a svoje tvrdenie dokladajú zápisnicami z rokovaní.
TRENČÍN. Manuál, ako hospodáriť s majetkom mesta, poslanci museli novelizovať. Na potrebu ich úpravy upozornila okresná prokuratúra v Trenčíne. Obrátil sa na ňu primátor mesta Richard Rybníček po tom, ako mu poslanci stiahli z rokovania návrh na schválenie súťaže na nákup tonerov a výpočtovej techniky.
Primátor chcel vyhlásiť verejnú súťaž, z ktorej by vznikla zmluva až na štyri roky. Poslanci mu odpovedali, že prostriedky na tento tovar v podstate už raz odsúhlasili, a to pri schvaľovaní rozpočtu. „Stanovisko zastupiteľstva už bolo vyjadrené a je v tomto prípade irelevantné,“ skonštatoval vtedy poslanec Pavol Kubečka (Smer-SD).
Potrebuje súhlas zastupiteľstva
„Nič také bez súhlasu poslancov nespravím, lebo by som porušil zákon. Hocikto by potom mohol takúto zmluvu napadnúť na súde, že nebola schválená v zastupiteľstve,“ povedal Rybníček s tým, že toto sami poslanci navrhli a schválili do zásad hospodárenia. S týmto tvrdením ale nesúhlasil Kubečka.
„Je mi ľúto, ale primátor klamal. Trvám na ospravedlnení a zvážim ďalšie kroky. Zásady sme schválili, ale s iniciatívou prišli právnici mesta. Prokuratúra nedala za pravdu primátorovi a ten bod, ktorý formulovala právnička mesta nebol dobre naformulovaný,“ skonštatoval.
Zásady hospodárenia schvaľovali poslanci vlani v októbri. V nich si rozdelili kompetencie s primátorom v prípade vyhlasovania verejného obstarávania a podpisovania zmlúv. Podľa nich, ak pôjde o zákazku podprahovú, podlimitnú alebo nadlimitnú a zmluvy nad desaťtisíc eur, schvaľuje to zastupiteľstvo, do tohto limitu primátor.
Pri zmluvách poslanci pozmeňovacím návrhom znížili sumu, o ktorej môže rozhodovať primátor ako štatutár mesta bez súhlasu zastupiteľstva z desaťtisíc na 3500 eur.
Po problémoch, ktoré nastali pri kúpe náplní do tlačiarní a techniky, predložil Rybníček zásady na prokuratúru. Tá skonštatovala, že sú platné a právne v poriadku a je vhodné a právne možné určiť taký postup. Navrhla ale doplniť, že súhlas zastupiteľstva sa vyžaduje ešte začiatkom verejného obstarávania.
Poslanci potom na mimoriadnom zasadnutí 29. mája novelizáciu zásad schválili. Vypustili body, ktoré udeľovali primátorovi právomoc rozhodovať o zákazke s nízkou hodnotou. Rozhodovať mali už o týždeň skôr, ale vtedy na rokovanie prišli len siedmi poslanci, a tak sa nekonalo.
Problémy s komunikáciou
Za napätou situáciou vidia poslanci nedostatočnú komunikáciu zo strany primátora. „Nekomunikácia môže spôsobiť zmätok. Dialóg, pokiaľ nie je vedený, tak mesto nenapreduje, ale cúva,“ skonštatoval Martin Barčák (nezávislý).
Rybníček ale tvrdí, že emócie do politiky patria a padajú aj tvrdšie slová.
„Je to problém oboch strán. Poslanci vedia, ako prebieha komunikácia a aká je intenzívna,“ hovorí. Ako dodáva, už sa dohodli, akým kanálom pôjde komunikácia. „Predpokladal som, že to bude cez viceprimátora, teraz som sa dozvedel, že cez predsedov poslaneckých klubov.“