TRENČIANSKE TEPLICE. V kúpeľnom mestečku ako kúpeľný lekár pôsobil Antonín Čapek, otec Heleny, Jozefa a Karla. Karel Čapek, český dramatik, prozaik, novinár a literárny kritik tu dokonca písal viaceré diela, napríklad Továreň na absolútno, Lúpežník, či R. U. R. Cenu udeľuje Klub priateľov českej kultúry, mesto Trenčianske Teplice a Kúpele. Tohtoročnými laureátmi sa stali česká herečka Hana Maciuchová a slovenský spisovateľ Ladislav Ballek.
Patrí do desiatky najobľúbenejších herečiek
Známa herečka začínala s herectvom ako ochotníčka, vyštudovala DAMU a ešte počas štúdií začala hrať v divadle Za bránou. Od roku 1971 až do súčasnosti je členkou Vinohradského divadla.
Odohrala množstvo filmových i divadelných rolí. Diváci ju zaradili medzi desiatku najobľúbenejších herečiek v ankete Hviezda môjho srdca. Získala viacero cien v diváckych anketách (TýTý, Anno) i profesionálnych ocenení, ako aj štátnu cenu, medailu Za zásluhy v oblasti kultúry.
„Som poctená. Keď som tu, v týchto voňavých malebných Tepliciach, a držím túto cenu, mám silný pocit, že patrím do rodiny Čapkovcov, lebo je to taký vznešený a krásny pocit takto držať za ruku nielen doktora Antonína, ale aj Karla, Jozefa a Helenu. Dnes patrím k nim a za to veľmi ďakujem, že si to môžem myslieť,“ vyznala sa Maciuchová.
Karel Čapek bol preňho výraznou osobnosťou
Ocenenie za slovenskú stranu prevzal redaktor, spisovateľ, pedagóg a politik Ladislav Ballek. Predstaviteľ slovenskej románovej tvorby začal tvoriť už počas vysokoškolských štúdií, v roku 1982 mu udelili titul zaslúžilý umelec. Okrem bohatého literárneho diela je známy ako veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike, na tomto poste pôsobil v rokoch 2001 až 2008.
V roku 1998 neúspešne kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky. „Som človek dvoch kultúr, slovenskej a českej, a obe vo mne znásobovali môj svet, rozširovali môj obzor a boli výzvou k sebaprekonávaniu. Verím, že nás kultúra, oba národy zbližuje,“ povedal Ballek.
Ako povedal, pre generáciu, ktorá vyrastala v prvorepublikových časoch i pre neho bol Karel Čapek výraznou osobnosťou. „Bolo nám veľkou výzvou čítať Čapka a poznať ho. Cítili sme k nemu nesmierne veľký rešpekt. On, po ktorom žánri siahol, urobil ho nevšedným, stal sa najprekladanejším českým spisovateľom tých čias a platí to dodnes.“
Od roku 1990 si Čapkovu cenu preberajú významné české a slovenské osobnosti angažujúce s v kultúrnom dianí, spisovatelia, novinári, umelci, herci. Prvým nositeľom sa stal český herec Vlastimil Fišar a dodnes k nemu pribudlo takmer štyridsať laureátov, ktorých ocenili za vzťah k dielu Karla Čapka a rozvíjanie kultúrnych vzťahov medzi českým a slovenským národom. Každoročne vyberú dvoch, jedného z Čiech a jedného zo Slovenska. Od roku 2010 organizátori rozhodli o dvojročnom intervale udeľovania ocenení.
Laureátmi Ceny Karla Čapka sú aj herci Jozef Kroner, Ladislav Chudík, Jozef Abrhám, Emília Vášáryová, Marián Labuda. Eva Krížiková, spisovateľ Ivan Klíma, scénograf Jozef Ciller, režisér Jiří Hraše.