TRENČÍN. V sobotu 26. mája čakalo na návštevníkov druhého ročníka Trenčianskych HRAdostí až 350 druhov rozličných hier.
Hralo sa od ráno až do večera
Hryžnice, ako organizátori nazvali priestory v mestskej veži, synagóge, zasadačke mestského úradu i na námestí, boli stále zaplnené. Za hracím stolmi sedeli často celé rodiny, partie kamarátov. Ako skupina mladých ľudí z Dubnice. „Doma mám asi pätnásť hier rôznych typov, som ich fanúšikom, hrám hry aj na PC, ale tieto sú kreatívne, lepšie o to, že nehrám sám, ale s priateľmi. Bavia ma figurkové hry a také, kde sa dá viac zabaviť v kolektíve,“ prezrádza Kristián Martinek.
Záujmom o hry už nakazil aj kamarátov. Ako hovorí jedna z nich Zuzana Kvasnicová, takéto hry nehrávala a z detstva si pamätá iba Človeče. „Bola som ale na Game Expo a tam ma to zaujalo. Prekvapilo ma, že je toľko hier a najmä to, že to láka aj starších,“ skonštatovala Zuzana s tým, že už teraz bude ďalej hrávať.
Nad návodom a postupom sedel aj Peter Masaryk s dcérkami Simonkou a Sabinkou. Zahrať si boli už aj vlani. „Zapáčilo sa nám to, hry sú zaujímavé a veľa ani nepoznáme, nevieme, že vôbec existujú. Hrávame aj doma, ale tu je oveľa väčší sortiment hier. Oslovili nás najmä strategické, práve sme dohrali hobitov a ideme vyskúšať ďalšie,“ povedal Mysaryk.
Logické hry ponúkajú aj zábavu
Logické hry a hlavolamy sa rozhodol vyskúšať Martin Slivka s deťmi Jakubom a šiestačkou Zuzkou. Najmä tej sa takéto hry páčia. „Baví ma na tom, že nad týmito hrami môžem premýšľať, páči sa mi logické myslenie,“ prekvapila Zuzka odpoveďou. „Teraz riešim jednu logickú hru a treba pri nej premýšľať, ako posúvať po diagonále kocky, je to dosť ťažké, táto hra má šesťdesiat úrovní,“ vysvetľovala Zuzka ďalej.
Otec Martin doplnil, že takéto hry majú aj doma na počítači, ale tu si prišli pre zmenu vyskúšať niečo iné. „Tieto hry dajú zábavu a rozvíjajú aj logické myslenie. Zatiaľ ich deti hrajú hlavne v počítači a vidím, že ich to baví,“ skonštatoval. Ozval sa aj Jakub. „Mňa to takto baví viac,“ povedal. Vo svete je dnes možno okolo päťdesiattisíc rôznych hier. Výrobcovia vymýšľajú a vyrábajú hry už pre deti od dvoch rokov.
Horná hranica nie je obmedzená
Ako hovorí jeden z organizátorov Daniel Šenkýř, hrať sa dá, dokiaľ ľudia zvládajú hrať. Hry majú aj svoj rebríček obľúbenosti. „V každej krajine sveta je však v kurze iná hra,“ povedal hlavný organizátor Marián Rendek.
„Najväčší producenti hier sú Nemci, majú aj rebríček bodovania, vyhlasujú hru roka. Konajú aj celosvetové turnaje. Kým sa tam ale nejaká hra prepracuje, trvať to môže aj desať či pätnásť rokov. Šancu má hra, ktorá dokáže vyselektovať, či sú hráči naozaj dobrí, nemala by byť len o šťastí. Musí však mať zároveň aj náhodný prvok, lebo inak by nebola hrateľná medzi širokou populáciou. Čím je menší, tým je tá hra lepšia a predurčená na to, aby sa hrávala na majstrovstvách,“ vysvetlil Rendek.
Ako doplnil Šenkýř, ľudia prišli na to, že je hry sú výborná alternatíva k rôznym zábavám. „Kartári postúpili k nejakým hrám a deti prešli od PC a televízie a takto sa bavia a hrajú so svojimi vrstovníkmi aj rodičmi. Nároční hráči tým vyplnia celý večer. Logické hry a hlavolamy ponúknu niekoľko desiatok hodín premýšľania a zábavy. Existuje veľký segment párty hier. A aj keď hry často kupujú rodičia pre deti, tie sa potom sťažujú, že oni sa k nim nemôžu ani vôbec dostať," zakončil Šekrýř.