Odstraňujú ho špecializované firmy.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Azbeztové obklady sú nebezpečným pozostatkom minulosti. Vysoko škodlivý materiál, ktorý sa na Slovensku začal využívať v roku 1912, sa už niekoľko rokov na našom území nevyrába. Napriek tomusa v našom kraji nachádzajú objekty, v ktorých sa táto karcinogénna látka nachádza.
Likvidátorov musí schváliť hygiena
Odstraňovať svojpomocne azbest z budov sa neodporúča. Likvidovať ju môžu firmy s platným certifikátom a na základe oprávnenia na odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb, ktorý vydáva úrad verejného zdravotníctva.
Ako upozorňuje riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Štefkovičová, ak sa majitelia takýchto budov rozhodnú pre odstránenie materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb, musia si objednať oprávnené firmy na legálnu sanáciu daného objektu.
Pripomína však, že podľa legislatívy neexistuje právny predpis, ktorý by nariaďoval majiteľom povinnosť odstraňovať takéto stavby. Úrad ani takéto budovy neeviduje. Na Slovensku je stošesťdesiat spoločnosti oprávnených likvidovať nehorľavý a čiastočne žiaruvzdorný azbest, z nich iba tri sídlia v našej oblasti. Dve sú v Trenčíne, jedna v Bánovciach nad Bebravou.
Azbestové ihličky môžu spôsobiť nádor v pľúcach
Využitie azbestu bolo v stavebníctve rozsiahle - eternitové strechy z azbestocementu, stropnice kancelárií, izolačné panely v medzistenách, dekoratívne obklady, stavebné fasády, kotly s tepelnou izoláciou či vodovodné i odpadové potrubné siete. Ak sa s nimi začne manipulovať a mechanicky pracovať, hrozí vážne poškodenie zdravia.
„Pri mechanickom poškodení sa ihličky dostávajú do vzduchu a vznášajú sa. Po vdýchnutí do pľúc sa zabodnú do pľúcnych mechúrikov a následne ich dráždia. Po čase môže okolo nich vzniknúť rakovinový nádor,“ varuje chemička Oľga Malíková. Nebezpečné sú malé rozmery jeho vláken. Neodporúča preto laikom azbest lámať, píliť, rezať, vŕtať doň otvory či inak ho upravovať. Okrem onkologických ochorení je nebezpečná aj azbestóza. Tú sprevádza dráždivý kašeľ, vykašliavanie a tlak v hrudníku.
V našich mestách azbest likvidujú pravidelne
Azbestové materiály z budov v našom regióne postupne odstraňujú. Najviac ich je v Novom Meste nad Váhom, Trenčíne a Starej Turej. „Mnohé zo starých domov a fabrík majú stále azbestové strechy. Tie postupne rozoberáme. Stále sa stretáme aj s priečkami obsahujúcimi azbest. Azbestový materiál musíme zabaliť a potom ho odvážame na skládku nebezpečných odpadov do Budmeríc,“ opísal postup František Vaňo, zamestnanec jednej spoločnosti.
Zlikvidovaný materiál nemá ďalšie využitie, jeho použitie bolo na Slovensku zakázané. Na skládkach nebezpečného odpadu azbest zabalia a zahrnú vrstvou zeminy.
Ako dodal, hoci chodia pravidelne na zdravotné prehliadky a pri práci sa chránia špeciálnymi nepriepustnými oblekmi, rukavicami a respirátormi zachytávajúcimi uvoľnené vlákna, majú obavy o svoje zdravie. „Obrovské nebezpečenstvo ochorenia vzniká najmä pri pílení azbestu a vdýchnutí vzniknutého prachu,“ povedal. K vážnemu ochoreniu môže dôjsť po dvadsiatich až štyridsiatich rokoch.