NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Meno Heleny Vrtichovej je desaťročia späté s megahitmi Diridonda, Pražská holka, Prší či Vlak rýchlovlak. V poslednom období dobyla pódiá aj s husľami v rukách. Obľúbená poštová doručovateľka však po husľovom naštudovaní svojich piesní netúži. Spolu s Malým komorným orchestrom radšej siahne po skladbách klasikov - Vivaldiho, Beethovena a Mozarta.
Kariéru huslistky stopla éra speváčky v Prahe
O svojej dráhe úspešnej speváckej hviezdy v detstve ani netušila. Vypredané koncerty v Prahe boli v nedohľadne a malá Helenka drilovala hru na husliach a klavíri.
„Na husličky som chodila už ako dieťa, učil ma učiteľ Struhárik. Vydržala som pri nich do roku 1968. V roku 1969 som začala koketovať s populárnou muzikou a husieľ som sa vzdala,“ spomína spevácka legenda. Na dlhé obdobie odišla do Prahy, kde si získala veľkú popularitu. Husle vypustila z hlavy a budovala kariéru pop-hviezdy. Túžbe vrátiť sa k nástroju svojho detstva však po desaťročiach neodolala.
„Pred piatimi rokmi potrebovala ľudová hudba Borovienka z Lančára na záskok do televízie huslistku. Tak som oprášila svoje staré husle a začala som cvičiť,“ usmiala sa Vrtichová. Helena je dnes platnou členkou Malého komorného orchestra. V ňom sa musela vzdať pozície kráľovnej javiska, ktorá jej v úlohe energiou nabitej speváčky vždy patrila.
„Na staré kolená môžem potvrdiť, že tímová robota je krásna. Asi som bola predurčená na to, aby som klasiku hrávala vo veľkom orchestri,“ prezradila. Trému nikdy nepociťovala ako speváčka, ruky jej nezväzuje ani teraz ako huslistke. Hranie je podľa nej náročnejšia ako bezchybný spev. „Po štyridsiatich rokoch som mala veľký problém, že som nevedela pri hre skorigovať ľavú ruku s pravou.
Prsty hrali niečo iné, sláčik ťahal niečo iné. Už sa to zrovnalo. Okrem skúšok, samozrejme, trénujem aj doma,“ priznala s úsmevom. Presadiť sa v klasickej hudbe je podľa jej slov ťažšie ako v popscéne, pretože klasiku počúva iba úzky okruh priaznivcov.
V Malom komornom orchestri hrá už šesť rokov
Novomestský Malý komorný orchester má za sebou pätnásť rokov činnosti. „Prišla som úplne drzo za nimi, že chcem s nimi hrať. Bola som prekvapená, čakala som, že tam budú najmä starší hudobníci. Ale tento generačný mix sa mi páči,“ tvrdí speváčka.
Nie je to však jediný orchester, kde hrá. Vrtichová je aj platnou posilou Komorného orchestra slovenských učiteľov. Miluje hudbu Vivaldiho, Mozarta, Beethovena i Bacha. Po naštudovaní svojej tvorby do klasickej orchestrálnej podoby však netúži. „Božechráň, to určite nie. Ja som rada, že si v tomto orchestri od Diridondy i Pražskej holky takto aspoň na chvíľku oddýchnem a odpočiniem,“ usmiala sa speváčka, ktorá pokračuje v trojúlohe speváčky, huslistky a poštovej doručovateľky.
Novomestský orchester koncertoval aj v Anglicku
Malý komorný orchester založil v roku 1997 jeho súčasný umelecký vedúci Milan Wróbel. K vzniku pätnásťčlenného orchestra viedol zlý stav klasickej hudby v našom regióne. Absolventi základných umeleckých škôl nemohli nájsť hudobné teleso, v ktorom by mohli uplatniť svoje schopnosti.
Počas pätnásťročnej existencie sa v ňom vystriedalo už približne sto interpretov všetkých vekových kategórií. Hudobní nadšenci počas koncertov prezentujú hudbu od renesancie až po modernú tvorbu súčasných autorov. Malý komorný orchester sa zúčastnil už dvakrát na Divertimento musicale, v roku 2001 koncertoval v Anglicku a úspešný bol aj na Bellových hudobných dňoch, kde bol ocenený za interpretačný prejav.