Za stabilizovanie situácie si rektor zaslúži odmenu. Myslia si to členovia správnej rady, v ktorej sú zástupcovia mesta, kraja a firiem.
TRENČÍN. Posledné dva roky sa s trenčianskou univerzitou spájajú viaceré kauzy. Škola sa stala známou expresným udeľovaním vysokoškolských diplomov, problémami s akreditáciami niektorých študijných programov, súdnymi spormi s bývalými zamestnancami či likvidáciou fakulty mechatroniky.
Situácia je iná ako pred dvoma rokmi
Podľa členov správnej rady sa však situácia podstatne zmenila. Navrhli preto rektorovi Ivanovi Kneppovi odmenu vo výške štrnásťtisíc eur za výsledky práce v rokoch 2010 a 2011. Návrh dal predseda správnej rady a trenčiansky župan Pavol Sedláček. Ten sa vyjadriť nechcel, odkázal nás na podpredsedu Milana Cagalu. Podľa neho problémy s akreditáciami, financiami, mechatronikou aj súdne spory síce sú, ale už sa konsolidujú.
„Situácia je teraz úplne iná ako vlani. Aby sa riešili veci ešte lepšie a aby sme pána rektora povzbudili k ešte lepšej iniciatíve, tak preto sme mu tú odmenu v primeranej výške dali,“ skonštatoval Cagala.
O zlepšenej situácii hovorí aj prodekan pre výchovu a vzdelávanie fakulty špeciálnej technicky Jozef Eliáš. „My sme spokojní aj s vedením univerzity a nevidíme ako fakulta žiadnen problém v spolupráci,“ povedal. Fakulta špeciálnej techniky teraz sídli v priestoroch bývalej mechatroniky v Záblatí.
Bývalí zamestnanci sa súdia s univerzitou
Bývalí zamestnanci univerzity však takí presvedčení o stabilizácii nie sú. Rektora vinia z likvidácie fakulty mechatroniky, čo je vraj odplatou za postoj členov akademického senátu z tejto fakulty pri hlasovaniach. „Osobné záujmy povýšil na spoločenské,“ povedal bývalý dekan fakulty mechatroniky Jozef Tkáč s tým, že viacero zamestnancov podalo žalobu na univerzitu.
Podľa neho rektor údajne porušil zákon, aby mohol zlikvidovať celú fakultu, ktorá síce úradne existuje, ale v skutočnosti nie. „Podporil aj také kroky, aby sa akreditovali študijné programy na fakulte, ktorá nemala profesorov, tradíciu a žiadne laboratórne vybavenie. My sme mali všetko, fakulta špeciálnej techniky nemala nič a akreditovala všetko, prevzala priestory laboratória,“ hovorí.
Odmeny za pomoc ministerstvu
Rektor sa nechcel vyjadrovať, pre TA3 iba skonštatoval, že nechápe záujem verejnosti o to, že po dvoch rokov dostal odmenu, hoci má plat najmenší spomedzi rektorov a to v takej výške, ako mal pred tridsiatimi rokmi štipendium v Nemecku.
Téma odmien na univerzite nie je nová. Kneppo krátko po nástupe do funkcie udelil odmeny devätnástim zamestnancom, medzi nimi aj svojej manželke, ktorá bola takmer dva mesiace práceneschopná i dekanovi, ktorý bol vo funkcii iba jeden deň. Škola odmeny zdôvodnila vtedy tým, že zamestnanci fakulty pomohli ministerstvu školstva pri preverovaní kauzy s nezákonnými titulmi. Na fakulte vyštudovala za kratší čas, ako dovoľuje zákon asi stovka študentov.⋌