Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne podľa mesta vyžaduje okamžitú opravu. V chladiarenskom zariadení je nadmerné množstvo čpavku, podľa bezpečnostného technika ohrozuje tisíce ľudí. Mesto na opravy nemá, našlo investora, ktorý chce štadión prerobiť na arénu.
TRENČÍN. Správa bezpečnostného technika, ktorú zverejnilo vedenie mesta minulý týždeň, upozorňuje na zastaralú čpavkovú chladiarenskú technológiu, ktorá potrebuje okamžitú opravu. Na štadióne je podľa správy až 12 ton čpavku.
„Normálne zimné štadióny, kde sú novšie technológie, majú tak okolo 2,5 tony, pričom na samotné chladenie stačí jedna tona. V prípade, že by došlo k trhline na potrubí alebo na nádrži, tak pri trojcentimetrovej diere by mohlo uniknúť približne 1,6 tony za tri minúty. To je strašné množstvo,“ hovorí bezpečnostný technik Miloš Kment, podľa ktorého je ohrozených desaťtisíc ľudí.
Meno investora neprezradili
Mesto Trenčín podľa primátora Richarda Rybníčka na okamžitú rekonštrukciu chladiarenského zariadenia peniaze nemá, riešením je predaj štadióna. Už má aj investora, ktorý je ochotný investovať nielen do akútnych opráv, ale kompletne zrekonštruovať celý štadión. Jeho meno ani sumu, za ktorú mesto štadión predá, primátor zatiaľ prezradiť nechcel.„Rokujeme spolu už niekoľko mesiacov, je pripravený návrh zmluvy, ktorá hovorí o jasných a tvrdých podmienkach,“ prezradil Rybníček.
Investor je podľa slov Rybníčka ochotný okamžite po získaní štadióna vymeniť celú ľadovú plochu, celé chladiarenské zariadenie a mantinely. Do prvotných opráv by mal investovať minimálne 500 až 600-tisíc eur, v priebehu piatich rokov by mala investícia dosiahnuť sumu päť miliónov eur.
Súťaž nebude, štadión má minimálnu hodnotu
Výberu investora verí, vyhlásiť na predaj štadióna verejnú súťaž odmieta. „Je to pre mňa neprijateľné. Pre mňa je dôveryhodný partner ten, ktorý príde v tichosti a povie, že sa chce vážne baviť o kúpe šta-dióna a ja musím veľmi vážne uvažovať o tom, ako budem postupovať. Nie je to pre mňa prebytočný majetok, na ktorý vyhlásim súťaž a uvidím, čo z nej vzíde,“ hovorí primátor, podľa ktorého ide o veľmi citlivú a serióznu záležitosť.
„Zimný štadión nie je lukratívny majetok. Má spoločenskú hodnotu, ale z hľadiska trhovej ceny a ekonomických nákladov je jeho hodnota minimálna, povedal by som, že jedno euro. Nepredávame niečo, čo nám vynáša. Tento majetok nám vyrába ročnú stratu 400-tisíc eur,“ tvrdí primátor.
Rozhodnú poslanci
O predaji štadióna napokon rozhodne mestské zastupiteľstvo, poslanci zatiaľ celkom presvedčení nie sú. „Návrhy investora sú zaujímavé, ale je potrebné prebrať ich v širšom smere. To, čo nám bolo predostreté, je len východisková pozícia, na ktorej sa dá ďalej pracovať. Počkáme si na ďalšie rokovania, dôležité je, aby prišiel investor, ktorý bude garantovať ďalší rozvoj hokeja v Trenčíne, mládežníckeho aj profesionálneho,“ myslí si poslanec Pavol Kubečka (Smer –SD).
Poslanci riešia aj otázku, či je situácia ohľadom chladiarenského zariadenia taká vážna, aby muselo mesto štadión okamžite predať či zatvoriť. „Množstvo čpavku na šta-dióne je problém, ktorý poznáme desať rokov a možný únik čpavku rieši aj civilná obrana. Tento rýchly sled udalostí vnímam ako manipuláciu poslancov pre rýchle rozhodnutie,“ myslí si Robert Lifka (Paliho kapurková).
„Pre mňa je ťažké hodnotiť, v akom je to stave, ale to ohrozenie tu bolo aj pred desiatimi rokmi. Dukla sa snažila už päť rokov dozadu zháňať peniaze na výstavbu novej strojovne. Klobúk dole pred takým človekom, ktorý do toho investuje," povedal Eduard Hartman (SNS). Predaj štadióna aj samotná rekonštrukcia strojovne nejaký čas potrvá, priame ohrozenie ľudí tu teda podľa neho nie je. „Zdá sa mi to celé také šibeničné a aj trochu podriaďované, že keď sa to nepredá, tak sa neotvorí štadión,“ myslí si Hartman.
Rybníček štadión neotvorí
Podľa primátora je však štadión v havarijnom stave a ako povedal, v tej to situácii ho neotvorí.
„Nedovolím to za tohto stavu, keď nám aj odborníci povedali, že treba okamžite investovať do zimného štadióna a vymeniť chladiarenské zariadenie pred tým, než sa spustí výroba ľadu. Sú len dve možnosti, získať investora a predať zimný štadión alebo jednoducho ho neotvoriť, pretože ja nemienim ohrozovať deti ani ďalších ľudí, ktorí vedľa toho štadióna bývajú,“ dodal primátor.