TRENČIANSKE TEPLICE. Samospráva zakúpila systém, ktorý umožňuje monitorovať nehnuteľnosti a ich rozlohu z výšky. Dokáže odhaliť, či si niektorí občania nepristavili objekty a nerozšírili tak plochy nehnuteľnosti, za ktoré neplatia dane. Mesto podľa primátora Štefana Škultétyho prichádza tak o peniaze.
Daňové úniky
Za rozhodnutím mesta zakúpiť elektronický systém monitorovania nehnuteľností je súčasná ekonomická situácia.
„Ťažko dolieha na samosprávy a núti nás vymýšľať nové prístupy pri kontrole daní,“ zdôvodnil Škultéty. Vlani mesto sprísnilo postup pri získaní daní a miestnych poplatkov od neplatičov a dlhy od takmer dvesto subjektov vymáha exekučne. Toto je ďalší krok. Podľa primátora má dať ľuďom odkaz, že sa neoplatí neplatiť dane lebo, „v konečnej fáze na toho človeka prídeme.“ V dani z nehnuteľnosti eviduje mesto značné úniky finančných prostriedkov, a preto zakúpili nový systém. Stál niekoľko stoviek eur a momentálne ho testujú. Od jeho používania si však sľubujú rýchly návrat prostriedkov.
„Umožňuje evidovať online, či majiteľ nehnuteľnosti nahlásil presnú výmeru objektu, či sedí jeho metráž s tým, čo vidíme na obrazovke, či za nejaké obdobie nepostavil prístavbu, chatku, za ktorú neplatí a tým mesto prichádza o peniaze,“ objasnil Škultéty. Podozrenie na čierne stavby majú najmä v chatových osadách, v ktorých sa chatky rozrástli až na rodinné domy. „Ich výmera nie je totožná s tou, za akú majiteľ platí,“ konštatuje primátor. Kým ale mesto pristúpi k razantnejšiemu postupu voči majiteľom čiernych stavieb, umožní im, aby si všetko dali do poriadku a zosúladili aktuálny stav rozlohy nehnuteľnosti s výmerom dane.
Porovnajú letecké snímky
Celé mesto je zosnímkované a stav zachytený na ortofotomape. Systém ju dokáže aktualizovať a premeriavať veľkosti nehnuteľností. „Do systému, ktorý je spracovaný na základe katastrálnej mapy, je vsunutá aktuálna snímka. Na nej je vidno nehnuteľnosti, objekty a zelené plochy. Dá sa zistiť obrys, či plocha sedí alebo nesedí so skutkovým stavom, dá sa zamerať každá jedna stavba, ktorá je reálne odfotená, či existuje v katastri a potom porovnať so systémom nehnuteľnosti, či je pridelené súpisné číslo, či sa platia dane alebo neplatia,“ vysvetľuje Miloš Mičega z oddelenia bývania, výstavby, dopravy a stavieb mestského úradu.
Pre miestnych, ktorých sme oslovili, takýto spôsob kontroly z výšky nie je problémom. „Nepovažujem to za zásah do súkromia, je to dobré pre registráciu,“ povedal Ľubomír Vojtko. „Takáto kontrola je v poriadku, nech je poriadok, aby si nerobil kto si čo chce, aby platili tí, čo si niečo neprávom postavili a ostatní doplácali,“ tvrdí Emília Dlesková.