NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Mladý klavirista a hudobný skladateľ Henrich Kliment zvíťazil s netradičnou prácou o slávnom francúzskom hudobnom skladateľovi. Svetoznámy impresionista Claude Debussy (1862-1918) v jeho práci ožil po 94 rokoch od svojej smrti. Sedemnásťročný Heňo k nemu chodí dokonca na hodiny hudby. Pri obhajobe teoretickej práce hral na flaute Debussyho diela.
Claude Debussy je vzorom mladého umelca
Štvorčlennú odbornú porotu zaujali predovšetkým netradičné nápady študenta vo vzťahu k skladateľovi. Ten v práci píše aj o imaginárnom stretnutí s obľúbeným autorom. „Skladateľa Debussyho som postavil do role môjho učiteľa. Dodal mi inšpiráciu, najviac som sa od neho naučil a pochytal mnohé hudobné prvky,“ prezradil Henrich. Debussy ho zaujal lyrickosťou a náladou svojej tvorby i novým štýlom hry na klavíri.
„Je to majster, z jeho tvorby mi behajú zimomriavky po chrbte. Práve preto som bol šťastný, keď porota oznámila, že moja práca Claude Achille Debussy zvíťazila,“ vyznal sa tretiak Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste.
Ten k práci priložil aj svoj vlastný album a skladby, ktoré mali s Debussyho tvorbou spoločné prvky. Henrich pôvodne vnímal školské kolo súťaže ako nutnú povinnosť.
„Dlho som váhal, či sa do súťaže vôbec zapojiť. Triednej sa práca ale zapáčila a odporučila ju do ďalšieho kola. Tak som dielo začal obohacovať o ďalšie zaujímavé informácie,“ prezradil. Do celoštátneho finále sa prebojoval cez školské, regionálne a krajské kolá. Štvordňového vyvrcholenia 34. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) sa zúčastnilo 272 študentov z celého Slovenska, ktorí v Piešťanoch súťažili v sedemnástich odboroch.
„V mojej kategórii, Teória kultúry, umenie, umelecká odevná tvorba, som mal pätnásť súperov. Všetci boli veľmi nadaní a konkurencia bola silná,“ prezradil Heňo.
Vo finále sa zišlo množstvo nadaných stredoškolákov
V Henrichovej kategórii súperili talentovaní umelci z hudobnej i výtvarnej oblasti. „Svoje vystúpenia a obhajoby sme navzájom sledovali spolu s porotou,“ povedal.
Najväčšou konkurenciou mu bola štvorica akordeonistiek zo Šurian interpretujúca úpravu muzikálu West Side Story.Tretia bola súťažiaca, ktorá navrhla a ušila tri jarné modely šiat. V tejto kategórii súťažil aj ďalší Novomešťan, bubeník Adrián Líška. S prácou História rockovej hudby obsadil Adrián Líška piate miesto a prezentoval v nej svoje účinkovanie v novomestských rockových kapelách.