NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstavu pripravili 24. apríla. Nechýbali medzi nimi ani skutočné telieska z vesmíru, ktoré dopadli na zem. Vystavovali aj kamenný meteorit zo Sahary a železné meteority, ktoré skončili svoju kozmickú púť na území Argentíny, Ruska i Švédska.
Na výstave nechýbali vlastnoručne podpísané fotografie astronautov a kozmonautov z celého sveta, ďalekohľady, mince s portrétom prvého kozmonauta Jurija Gagarina, príležitostné obálky s pečiatkou floridského kozmodromu Cape Canaveral, množstvo poštových známok, fotografií či telefónne karty s astronomickým motívom. „Výstava je venovaná Dňu kozmonautiky. Návštevníci si na nej môžu vyskúšať aj hmotnosť, akú by mala krabica mlieka na Marse, Jupiteri, Merkúre i ďalších planétach,“ povedal jej organizátor Jozef Bezák.
Pozornosť pútali aj zažltnuté exponáty novín z roku 1961, ktoré zvestovali správu o prvom lete Jurija Gagarina do vesmíru, či vlastnoručne podpísané portréty velikánov Johna Glenna z posádky Mercury 6, či Alfreda Wordena z Apolla 15
Mladí astronómovia pozorujú škvrny na Slnku
Mladí astronomickí nadšenci sa stretávajú v krúžku. Vesmír neskúmajú iba v priestoroch vlastnej školy, ale pravidelne navštevujú aj hvezdárne v Hlohovci a Partizánskom. „Astronomický krúžok má dvadsať členov,“ prezradil jeho vedúci, fyzik Jozef Bezák. Ročníkovým projektom siedmakov je meranie slnečnej aktivity a počítanie škvŕn na Slnku. „Pozorovanie slnečných škvŕn je najjednoduchšia metóda, ktorou sa dá sledovať slnečná aktivita. Pomocou vzorca sa dá potom presne vypočítať, či je Slnko aktívne, alebo menej aktívne,“ vysvetlil Bezák, ktorý bol fotiť zatmenia Slnka v Turecku (2006) i v Maďarsku (1999).
Vedúci krúžku sa stretáva s legendami
Bezák je nadšencom astronómie desiatky rokov. Jeho cesty vedú aj k osobným stretnutiam s ľuďmi, ktorí navštívili vesmír. „Stretol som sa s prvým východonemeckým kozmonautom Sigmundom Jähnom, Poliakom Hermaszewskim, ale aj Vladimírom Remekom či Ivanom Bellom. Sú to pohodoví páni, s ktorými sa dá rozprávať o všetkom,“ hovorí Bezák.
K jeho zážitkom patrí aj stretnutie s americkým astronautom Jimom Duttonom v Trenčíne. Kontaktujú písomne dobyvateľov vesmíru, ktorí im odpovedajú a posielajú vzácne fotografie s originálnymi podpismi. „Úspešnosť by však mohla byť aj vyššia. Z desiatich žiadostí o podpísanie fotografií sa nám vrátia v priemere iba dve,“ usmial sa Bezák.