TRENČÍN. Na Váhu za stavidlami plánuje súkromná firma výstavbu malej vodnej elektrárne. Proti tomu sa postavili členovia miestneho rybárskeho zväzu, podľa ktorých tým spôsobia úhyn viacerých druhov vzácnych a chránených živočíchov.
„Necelých 600 metrov proti prúdu Váhu už existuje malá vodná elektráreň, ktorá je v prevádzke od roku 2007. Časť Váhu pod touto elektrárňou je perejovitého rázu, kde sa voda počas leta okysličuje. Žije tu 32 druhov rýb, medzi nimi aj chránené, vzácne živočíchy. Vybudovaním elektrárne by ryby stratili životné prostredie tým, že sa natrvalo prehradí koryto Váhu,“ tvrdí Ľubomír Klas, predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu.
Úsek mŕtvej vody
V pásme mreny a pleskáča sa môžu podľa Klasa stavať tieto hate a iné prekážky v toku vo vzdialenosti 20 až 30 kilometrov, čo momentálne na Váhu je. Ryby tak majú možnosť pohybu, aj migračné možnosti a podmienky na neresenie.
„Ak sa tu elektráreň postaví, zostane tu 700 metrový úsek mŕtvej vody. Poškodí sa aj úsek dolu, tu sa voda okysličovala, čo využívali ryby na tridsaťkilometrovom úseku dolu Váhom,“ hovorí Klas. Svoje nie elektrárni podľa Klasa povedali rybári ešte vlani v novembri. O tom, že sa má stavať sa dozvedeli len náhodou z oznamu na úradnej tabuli. „V stavebnom konaní nás obišli,“ tvrdí.
Elektráreň vraj situáciu nezhorší
Anton Kramárik, predseda predstavenstva spoločnosti Energo Aqua, ktorá chce elektráreň postaviť, tvrdí, že majú vypracovanú ichtyologickú štúdiu aj odborné posúdenie lokality. „Už existujúca hať je prekážkou pre migráciu rýb a tým, že my tam postavíme elektráreň, situáciu za prijatia určitých podmienok nezhoršíme. Nová hať bude stabilizovať tú existujúcu. Aj z našej elektrárne bude voda vytekať, bude sa tu okysličovať. Tieto pohľady sme si dali vypracovať znalcom, nie amatérom,“ konštatuje Kramárik.
Ochranári sú proti
To, že stavba môže ryby ohroziť, potvrdil aj Jozef Májsky z Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. „Podľa skúseností štátnej ochrany prírody je priečna stavba, hať v Trenčianskych Biskupiciach, už sama o sebe aj s malou vodnou elektrárňou veľkou prekážkou pre migrujúce ryby, existujúci rybovod je prakticky nefunkčný. Výstavbou novej elektrárne vznikne ďalšia prekážka, ktorá ešte viac zhorší migráciu rýb k tomuto rybovodu,“ povedal Májsky s tým, že jej výstavbu považujú za absolútne nevhodnú.
Povoleniena stavbu zatiaľ nedali
Samotná výstavba elektrárne zatiaľ povolená nie je, prebieha územné konanie na mestskom úrade. Až potom nasleduje stavebné konanie, ktoré bude viesť Krajský úrad životného prostredia.
Ten k územnému konaniu dal súhlasné vyjadrenie, stavba totiž spĺňa podmienky koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov a súhlasné stanovisko s určitými podmienkami dal aj správca toku, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik. „My sme nemali žiadny dôvod dať záporné vyjadrenie, ale stanovili sme trinásť podmienok, ktoré sú aj technického charakteru,“ hovorí Jana Hurajová, zástupkyňa prednostu Krajského stavebného úradu v Trenčíne. „ Ak nebude potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie a stanoviská všetkých dotknutých orgánov a účastníkov konania budú kladné, stavebné povolenie vydať musíme,“ dodáva.