Lekári novinku zatiaľ nechcú využívať.
TRENČÍN. Rôzne výkazy a hlásenia pre Sociálnu poisťovňu museli do konca apríla vypisovať ručne do papierov a potom ich poslať poštou. Zavedením informačného systému to môžu robiť elektronicky. „Šetríme čas, systém za celý mesiac spravuje údaje a lekári majú možnosť jednoduchým úkonom ich odoslať. Predpokladáme, že túto výhodu každý privíta, dnes má takmer každá ambulancia počítač s pripojením na internet, a tak by nemal byť problém elektronicky komunikovať,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Duriačová.
Medzi súkromnými lekármi však o novinku nie je záujem a zasielanie péeniek elektronicky sa im nepozdáva. V okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom je 111 poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, doteraz zmluvu podpísali jedenásti. „Výsledky sú slabé, bolo by lepšie, aby si lekári uvedomili, že je to pre nich uľahčenie práce a jednoduchšie. Trend je taký, že elektronické služby sa budú rozširovať,“ skonštatoval riaditeľ pobočky v Trenčíne Ivan Králik. Zatiaľ tak musia tieto údaje, ktoré posielajú lekári poštou, zapisovať do systému pracovníci pobočky.
Chcú vyššie ohodnotenie za výkon
Lekári ale tvrdia, že za tento výkon poisťovňa nezvýšila platbu. „Ja som za takýto spôsob, určite je to úspora času, len to niečo stojí a prečo by sme my, lekári, donekonečna mali niečo robiť zadarmo,“ pýta sa lekárka z Bošáce Renáta Raclavská. Podľa nej, ak by pristúpila poisťovňa na vyššie ohodnotenie, tak zmluvu hneď podpíše.
„Cesta zvyšovania poplatkov za výkony, za to, že uľahčujeme prácu s dátami, nie je namieste, ide o zjednodušenie komunikovania a naopak, šetríme obrovské množstvo času, lebo naraz jedným kliknutím odošlú údaje,“ oponuje hovorkyňa.
Lekári majú obavy, ako bude systém fungovať
Ako hovorí lekárka Nataša Gullerová, zmluvu s poisťovňou už podpísala, ale obáva sa, že jej to sťaží prácu. Vychádza zo skúseností so zdravotnými poisťovňami. „Neviem, ako to pôjde, je to atak na náš voľný čas, pre mňa je podstatný pacient a tieto výkony sú mnohokrát komplikovanejšie a zaťažujúce,“ hovorí.
Ako skonštatovala Ďuriačová, od začiatku ostrej prevádzky 1. mája informačný systém funguje bez problémov. „Venujeme sa každému, kto má ťažkosti, začiatočníkom poradíme, vysvetlíme.“
Problémom podľa lekárov je aj to, že výkazy síce môžu zasielať elektronicky, ale maródky musia pre zamestnávateľov vypisovať ručne. Papierovania sa teda nezbavia. „Aj tak všetko v zdravotnej karte musím ručne zapísať, aj tlačivo zamestnávateľovi musím vypísať ručne, nič sa nezmení, iba máme o robotu viac, lebo to musíme hodiť do počítača a odoslať.“
Podľa Ďuriačovej aj toto už bude minulosťou. „Elektronizácia odbúra kopec administratívnej práce a druhým krokom bude zasielanie PN-niek aj pre zamestnávateľov. Keď sme začínali s elektronickou komunikáciou so zamestnávateľmi, viedli sme diskusie, do akej miery je tento systém výhodný. Dnes sme na nejakých stotinách percent tých, ktorí s nami takto nekomunikujú. Napokon, sme v 21. storočí,“ dodala.
Asociácia čaká na rokovanie s poisťovňou
S postupom poisťovne nesúhlasí Asociácia súkromných lekárov, ktorá zastrešuje 2600 ambulancií na Slovensku. „Nesúhlasíme s jej znením, nevidím dôvod, prečo by sa mali povinne k niečo zaviazať, čo nie je povinné. Sú regióny, kde to nepôjde, lebo lekári ani nedokážu takto komunikovať. Ale to je najmenší problém,“ konštatuje prezident asociácie Ladislav Pásztor.
Nejde ani tak o výhodnosť či nevýhodnosť celého systému, ale podľa neho situáciu spôsobila nedostatočná komunikácia zo strany sociálnej poisťovne.
„Lekári ma splnomocnili, aby som so Sociálnou poisťovňou rokoval, ale oni teraz dostali hneď zmluvy, mali ich podpísať. Nerokovali s nami a nemali sme sa možnosť k zmluve vyjadriť.
Sme dvaja rovnocenní partneri a z toho vychádzame,“ vyjadril sa Pásztor s tým, že čakajú na termín stretnutia s poisťovňou. „Keď preberieme podmienky, prečo nie,“ odpovedal na otázku, či potom odporučia lekárom zmluvy podpísať.