TRENČÍN. Podľa policajnej štatistiky najviac opitých vodičov za volantom kontrolovala polícia v Prešovskom kraji. Na štvrtom mieste je Trenčiansky kraj, kde odhalili 54 prípadov, kedy vodič jazdil pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, alebo odmietol vyšetrenie na ich zistenie.
Jazda s viac ako jedným promile je trestným činom
Od novembra minulého roku je jazda nad jedno promile trestným činom, za ktorý vodičovi hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok. O potrestaní rozhodne súd. Na Slovensku od platnosti zákona doteraz polícia z tohto trestného činu obvinila spolu 2343 vodičov. Aj napriek tomu za päť mesiacov došlo k 616 dopravným nehodám, v prípade ktorých zistili u vodiča prítomnosť alkoholu. Zahynuli pri nich štyri osoby.
V porovnateľnom období predchádzajúceho roka nastal pokles. Vlani bolo takýchto dopravných nehôd 820, čo je o 204 viac a zahynulo sedemnásť osôb, teda o trinásť viac.
„Aj štatistické prehľady dopravných nehôd potvrdili postupné znižovanie dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol,“ uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Milan Hamar.
Prísnejšie tresty vodičov od alkoholu príliš neodrádzajú
Podľa riaditeľa dopravnej polície zákonodarca ustanovil dostatočne prísne tresty za to, ak vodič vedie vozidlo a požil alkohol nad jedno promile. „Za tento skutok môže byť vodič potrestaný odňatím slobody až na jeden rok a súd mu môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá na dobu až desať rokov. Rovnako sa potrestá aj ten vodič, ktorý sa odmietne podrobiť vyšetreniu.“
Jazda pod vplyvom alkoholu je jedným z porušení pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, ako aj jednou z častých príčin dopravných nehôd. Ako upozorňuje Hamar, alkohol znižuje pozornosť vodičov a najmä nebezpečne znižuje reakčnú schopnosť v prípade kolízií. Takéto nehody sa neraz končia tragicky a doplácajú na ne aj nevinní účastníci.
„Prijali sme opatrenie, podľa ktorého sa pri každej kontrole vykoná aj kontrola na požitie alkoholu. Dúfame, že aj takéto adresnejšie a prísnejšie opatrenia pozitívne ovplyvnenia bezpečnosť na cestách,“ uzavrel Hamar.
Na cestách Slovenska tak už nebudú postrachom len merania rýchlosti, ale aj bežné cestné kontroly. Tie už nebudú končiť len prehliadkou stavu vozidla a kontrolou dokladov. Pri každom zastavení políciou príslušníci otestujú vodiča na alkohol.