TRENČÍN. Trenčianske noviny vychádzajú v regióne už šieste desaťročie. Za toto obdobie budovy a priestory menila často. Iba raz mala stabilnejšie miesto, keď v rokoch 1960 až 1990 sídlila na Palackého ulici. V histórii sa vyskytli aj obdobia, keď sa za polrok sťahovala niekoľkokrát.
Až na jednu výnimku, keď približne desať rokov bola redakcia v budove Slovakotexu, dnes Domu podnikateľov, sídlila vždy v samom centre mesta, v okolí Mierového námestia a Palackého ulice. Na tom ostatnom, na Mierovom námestí číslo 5 bola redakcia od roku 2004. Terajší vydavatelia pokračujú v trende presunov priestorov redakcie a presťahovali ju opäť. Sťahovanie tak v histórii novín nie je nič mimoriadne, dokazuje aj pohľad do minulosti.
Začínali sme v budove pri parku
Po založení Trenčianskych novín v roku 1960 bola redakcia núdzovo umiestnená v časti kancelárie odboru školstva v hlavnej budove ONV v parku M. R. Štefánika. Zakrátko sa sťahovala do schátralej budovy patriacej ONV na ulici Pri lesíku (dnes už neexistujúcej). Po zlúčení s iným regionálnym periodikom, novomestským Považanom sa sťahovali noviny 30. apríla 1960 do ďalšej väčšej budovy Okresného národného výboru na Palackého ulici.
Je to paradoxne takmer na deň presne len o 52 rokov neskôr, ako sa terajší kolektív sťahoval tiež do nových redakčných priestorov s výhľadom na Palackého ulicu a zopár metrov od budovy, kde sídlila redakcia najdlhšie.
Ako spomína bývalý šéfredaktor Štefan Šicko, ktorý v Trenčianskych novinách pôsobil už v šesťdesiatych rokoch, tu sa najskôr pre redakciu našla jednoduchá voľná miestnosť bez vybavenia, so schátralým kancelárskym inventárom na prvom poschodí patriaca poľnohospodárskemu odboru.
Redakcia sídlila aj v telefónnej ústredni
„Jeho pracovníkom sa to nepáčilo, hoci v redakcii vtedy boli dvaja redaktori a jedna korešpondentka, a tak ich deložovali na prízemie do malej miestnosti, kde dovtedy bola vyradená telefónna ústredňa. Do miestnosti vošiel ale len jeden kancelársky stôl, registračná skriňa a dve stoličky. V prízemnej časti budovy našťastie sa nachádzal aj domovnícky byt, ktorý sa po čase uvoľnil. Tu sa redakcia presunula. Keď sa v druhej polovici šesťdesiatych rokov stala príspevkovou organizáciou, z vlastných prostriedkov si priestory bytu stavebne upravila, čím získala až štyri kancelárie. Až vtedy sme zakúpili vybavenie, nábytok a ostatné kancelárske zariadenie a technické vybavenie, magnetofóny, písacie stroje... Po prvý raz mala redakcia i vlastnú fotokomoru i archív. V týchto priestoroch redakcia zažila i dramatické udalosti augusta 1968. Neobsadili nás ruské vojská, pretože tie omylom redakciu hľadali v budove tlačiarní. V Rusku totiž bývalo zvykom, že redakcia sídlila vedľa tlačiarne. Mohli tak vyjsť štyri mimoriadne ilegálne čísla. Tu bola najdlhšie umiestnená až do decembra 1989. Vtedy, už mesiac po novembrových udalostiach v jednom krídle budovy sídla komunistickej strany na Hviezdoslavovej ulici 1 sa uvoľnili kancelárie po Ľudových milíciách, ktoré boli pred Vianocami odzbrojené. Výhodou novozískaných moderných a vybavených priestorov bolo, že sa tu dala zriadiť potrebná fotokomora a vyhovujúci archív ako i zasadacia miestnosť na redakčné porady a stretnutia so spolupracovníkmi. Dokonca vo vybavení priestorov bol aj bar. Žiaľ, ani toto optimálne umiestnenie redakcie netrvalo dlho a okresný úrad tieto priestory potreboval pre ekonomické oddelenie, redakciu rozptýlili po celom druhom poschodí budovy. Napriek tomuto hendikepu Trenčianske noviny veľkoryso prichýlili aj okresné vysielanie rozhlasu po drôte. Dovtedajšiu vyše tridsaťročnú históriu uzatvorilo vládne nariadenie, ktorým okresné úrady k 1. júlu 1991 prestali okresné týždenníky na celom Slovensku vydávať,“ zaspomínal Šicko.
Desaťročie v Dome podnikateľov
Časť redakčného kolektívu si potom vytvorila združenie súkromných podnikateľov – novinárov TNK a kontinuálne pokračovala vo vydávaní týždenníka. Čitatelia túto historickú zmenu ani nepostrehli. Redakcia sa vtedy presťahovala do budovy Slovakotexu. Novým javom boli nevyhnutné ekonomické aktivity, redakčný kolektív musel uhrádzať nielen prevádzkové náklady, nájomné, zabezpečovať vydavateľskú činnosť a najmä podnikať v rozširujúcom sa mediálnom prostredí.
K najpodstatnejšej zmene v histórii Trenčianskych novín došlo v polovici roka 2000, keď sa ich vlastníkmi stali postupne vydavateľstvá Slovprint, Grand Press a terajší Petit Press. Podľa toho redakcia striedala priestory a v roku 2001 sa usídlila na námestí SNP, oproti knižnici v budove Q-EX.
Za posledné roky sa síce viackrát zmenil úplne redakčný kolektív, miesto, čo ale ostalo, bola značka Trenčianske noviny. V roku 2004 redakcia získala priestory na prvom poschodí budovy na Mierovom námestí číslo 5.
Ekonomická situácia sa podpísala pod ostatné sťahovanie. Z terajších štyroch kancelárií pre členov redakcie Trenčianske noviny aj Trenčianske Echo sa sťahujeme do dvoch kancelárií v budove s adresou na Mierovom námestí 33. Či sa história zopakuje a výhľad na Palackého ulicu z redakčných priestorov ostane aspoň na jedno desaťročie, je ťažkou otázkou aj pre veštcov.