Trenčín sa aj tento rok pripojí k Noci múzeí a galérií

Mesto si aj takto pripomína šesťsto rokov odvtedy, ako mu Žigmund Luxemburský udelil výsady slobodného kráľovského mesta.

Trenčín si aj takto pripomína šesťsto rokov odvtedy, ako mu Žigmund Luxemburský udelil výsady slobodného kráľovského mesta.

TRENČÍN. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, program pre všetky vekové kategórie pripomenie, že Trenčín sa stal slobodným kráľovským mestom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K Trenčianskemu múzeu a Galérii Miloša Alexandra Bazovského sa 19. mája pripojí svojim celodenným programom aj Art centrum synagóga a Mestská veža. Pre návštevníkov bude otvorená od 11. do 22. h synagóga, v ktorej nájdu prezentáciu umeleckých artefaktov trenčianskych výtvarníkov a výstavu maturitných prác Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Ďalšiu časť maturitných prác ponúkne Mestská veža, otvorená bude od 10. h do 22. h. V jej priestoroch bude hrať od 19. h hudobná skupina 3DBand.

SkryťVypnúť reklamu

Mierové námestie ožije programom v historickom duchu o 15. 30 h. Predstaví sa skupina historického šermu Wagus, bábkové divadlo Animare Silva manželov Pilátovcov zase uvedie predstavenie Ako sa Jano s drakom porátal. Módnu prehliadku historických kostýmov pripravuje Stredná umelecká škola, chýbať nebudú ani koncerty.

Počas tohto dňa bude od 15. h do 20. h sprístupnená vyhliadková veža Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého, pamätná izba pátra Braneckého i refektár (baroková sála zo sedemnásteho storočia). Večer od 19. h do 20. h budú môcť návštevníci využiť jedinečnú možnosť organizovaných prehliadok Piaristického kostola sv. Františka Xaverského, bočného oratória a podzemnej krypty so sprievodcom.

Trenčín sa stal slobodným kráľovským mestom v roku 1412, kedy mu udelil kráľ Žigmund Luxemburský výsady, aké mali vtedy významné mestá Uhorského kráľovstva. Udelenie výsad si mesto pripomína počas tohto roka v cykle podujatí. Noc múzeí a galérií je jedným z nich. Od druhej polovice mája bude navyše v Mestskej klubovni na Mierovom námestí sprístupnená výstava archívnych dokumentov Trenčín od najstarších čias.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 649
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 437
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 479
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 065
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 676
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 557
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu