NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/ TRENČÍN. V Novom Meste počas rokov 2009 a 2010 postavili a odovzdali dvesto nájomných bytov a už teraz pripravujú výstavbu ďalších. Trenčín išiel inou cestou. V súčasnosti má 77 nájomných bytov, do užívania ich odovzdali v rokoch 2003-2004. Minulé vedenie mesta výstavbu nájomných bytov ako riešenie bytovej situácie svojich občanov odmietalo.
Situácia sa začala meniť
Podľa primátora Richarda Rybníčka mestu chýbala rozumná politika bývania. Hoci je v meste paradoxne dostatok nových bytov, nie sú určené pre bežnú populáciu. Trenčín starne, mladí ľudia pre nedostatok práce a bývania odchádzajú, a tak model nájomného bývania považuje za kľúčovú vec. Podľa neho totiž priláka do mesta nielen investície, ale aj ponúkne ľuďom prijateľné bývanie. Štatistika zloženia obyvateľstva dokazuje, že Trenčín pri súčasnej stagnácii bude mať o pätnásť rokov veľký problém.
„Sme v situácii, keď potrebujeme do Trenčína nalákať mladých ľudí. Chceme, aby sa aj Trenčania, ktorí boli nútení odísť za prácou, vrátili do svojho rodného mesta,“ poznamenal Rybníček.
Jednou z riešení mal byť projekt, s ktorým prišla spoločnosť Idea Grande. Tá chcela v blízkosti priemyselného parku vybudovať komplex so sedemsto bytmi, pričom navrhla mestu, aby si 225 bytov prenajalo alebo odkúpilo. Projekt však neschválilo mestské zastupiteľstvo. V Trenčíne by sa však aj napriek tomu mohlo stavať. Primátor vyhlásil, že ani neúspech projektu ho neodrádza od úmyslu postaviť do konca funkčného obdobia niekoľko stoviek bytov. „Škoda, že mesto tieto byty momentálne nestavia. Budem hľadať spôsob, ako postaviť nájomné byty. Môj plán bol tisíc nájomných bytov, teraz sme mohli hovoriť o dvesto možno do päťsto bytoch,“ sľúbil.
Mestá a obce, ktoré sa nespoliehajú na iných investorov, nájomné byty stavajú z príspevkov Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. „Dúfam, že takýto systém ostane aj naďalej zachovaný a mesto je pripravené na budúci rok podať žiadosť na výstavbu ďalších 160 bytov pre potreby prevážne mladých rodín,“ hovorí novomestský primátor Jozef Trstenský.
Podľa hovorcu rezortu dopravy Martina Kóňu vo východiskách štátneho rozpočtu, ktoré predložilo ministerstvo financií na pripomienkové konanie, je pre výstavbu a obnovu bytového fondu rozpočtovaná čiastka nula eur. „Ministerstvo uplatnilo k tomuto návrhu zásadnú pripomienku a požaduje vyčleniť každoročne 47,5 milióna eur. Potrebné je ale počkať si na programové vyhlásenie,“ skonštatoval hovorca.
Projekt kofinancovania vláda neschválila
Na Slovensku sú podľa štatistiky len približne štyri percentá nájomných bytov. Pritom v západných krajinách Európy je to tridsať až štyridsať, niekde až päťdesiat percent. Rozhýbať výstavbu sa pokúšali aj stavebné sporiteľne v spolupráci s bankami, vládou i miestnymi samosprávami. Projekt, o ktorom vláda niekoľkokrát rokovala, sa však nepodarilo spustiť. Ako vysvetľuje hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Miloš Blanárik, stavebné sporiteľne spracovali návrh na možné spolufinancovanie nájomného bývania.
Podľa neho by samosprávy v spolupráci s bankami, poisťovňami založili neziskové organizácie. Výstavbu by financovali banky, vkladom samospráv by boli pozemky, administratíva okolo územného konania, najmä zabezpečenie záujemcov o bývanie. Štát mal poskytnúť legislatívnu pomoc a prispievať aj určitou čiastkou, ktorá by ale nepresiahla súčasné poskytovanie financií na dotácie. „Ročne sa stavia do dvoch až troch tisíc bytov a možnosti takéhoto kofinacovania by priniesli šancu na výstavbu troch až päťtisíc bytov, čo by predstavovalo aj vyčerpanie kapacít slovenského stavebníctva,“ povedal.
O nájomné byty je záujem
Nájomné byty sú považované ako štartovacie byty pre mladé rodiny, ale aj na podporu mobility pracovnej sily. „Ak majú ľudia v nejakom meste zabezpečené zamestnanie na dva–tri roky, nemá význam riešiť si bývanie kúpou nehnuteľnosti,“ pripomína Blanárik.
Nájomné byty má samospráva povinnosť využívať na nájom minimálne po dobu tridsať rokov. Nájomná zmluva sa uzatvára na určitý čas – najviac na tri roky, potom ju možno predĺžiť, nájomca nemôže mať mesačný príjem vyšší ako trojnásobok životného minima. O byty je záujem aj napriek týmto podmienkam. „Žiadosti nám chodia každodenne. Nemám obavy, že by sme nenaplnili tieto byty,“ dodal Trstenský.