Nocľaháreň pre bezdomovcov na Nešporovej ulici, ktorú zriadilo mesto vlani, mali po zime zatvoriť. Ľudia bez domova v nej nájdu útočisko aj naďalej.
TRENČÍN. Možnosť prespať v nocľahárni mali mať trenčianski bezdomovci pôvodne len v zimnom období. Jej prevádzku sa však vedenie mesta rozhodlo predĺžilo. „Postarám sa o to, aby nocľaháreň v Trenčíne zostala. Ukázalo sa to ako projekt, ktorý má zmysel, pokiaľ viem, tak päť alebo šesť ľudí z nocľahárne si našlo prácu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček s tým, že fungovanie nocľahárne a pomoc týmto ľuďom je preňho prioritou. „Chcel by som, aby zariadenie fungovalo celoročne a aby tí ľudia nemali možnosť tam iba prespávať, ale aby mali aj šancu nájsť tu nový zmysel života a novú cestu,“ hovorí Rybníček. Zhodli sa na tom podľa jeho slov aj s mestskými poslancami. „Chceme to ponechať a rozširovať, nie zatvoriť a potom rozmýšľať, či to ešte otvoríme,“ doplnil primátor.
Potreba hľadať definitívne riešenie
Mestský poslanec Daniel Beníček (SMER-SD) považuje miesto, kde sa nocľaháreň nachádza za dočasné a hovorí o potrebe definitívneho riešenia. „Myslím, že je to prechodné riešenie. V miestach, kde je nocľaháreň teraz, sa budú predávať pozemky, má tam vzniknúť gymnaziálna telocvičňa, kruhový objazd. Budeme to musieť vyriešiť definitívne a nájsť preto vhodné miesto,“ hovorí Beníček.
Musíme vedieť, či na to máme
Aj podľa Beníčka by bolo vhodné v meste zriadiť denný stacionár, potrebujú však najskôr nájsť zhodu v tom, kde by sa malo takéto zariadenie vybudovať a za akých podmienok. „Tá služba je dobrá, ale musíme vedieť, či na to máme, a či niekomu inému tým nespôsobíme škodu. Je to dobrý úmysel, ale musíme si zanalyzovať aj dopady,“ povedal Beníček s tým, že pri súčasnom stave mesta je lepšie, keď tu bude zatiaľ len nocľaháreň.
Komplexnejšie riešenie by bolo vhodnejšie aj podľa nezávislého poslanca Lea Kuželu. „Myslím si, že nocľaháreň treba podržať, pokiaľ nie je lepšie riešenie, ale súčasne treba rozmýšľať, čo ďalej. Pretože ľudia budú mať tie problémy stále, bezdomovci nám neubúdajú skôr naopak a nemôžeme sa k tomu postaviť tak, že to neexistuje,“ skonštatoval Kužela.
Primátor chcel od začiatku v meste vybudovať denný stacionár, prípadne resocializačné centrum. Útulok a denné podprahové centrum mali pôvodne vzniknúť aj na Nešporovej ulici. Nakoniec poslanci schválili zriadenie nocľahárne. Jej kapacita je asi päťdesiat ľudí.
Zriadiť nocľaháreň na Nešporovej ulici kritizovali vlani niektorí poslanci aj samotní občania. V blízkosti sa totiž nachádza gymnázium a základná škola. Vedenie mesta to odôvodnilo tým, že umiestnenie bezdomovcov na akékoľvek miesto vyvolá u ľudí nevôľu, ale zariadenie na Nešporovej ulici má jasné pravidlá, ktoré musia jeho klienti rešpektovať.