Novomešťanka Bibiana Munková-Malovcová predstavuje čínske tušové maľby. Maľuje ich na ryžový papier a hodváb.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Autorka (37) prezentuje svoju netradičnú výtvarnú tvorbu v mieste svojho bydliska po prvý raz. Na stenách jedného z kníhkupectiev vystavuje desiatky obrazov a miniatúry s exotickými námetmi z východnej Ázie, aj kaligrafické práce a na hodvábe maľované vejáre. Tvorbu mladej výtvarníčky dopĺňajú maliarske prvotiny jej päťročného syna Erika.
Svoje obrazy podpisuje umelecky - Bibi
Čarovné bambusové kmene, pestrofarebné ryby, rozkvitnuté kvety, bonsaje, pandy a rozprávkové vtáky presunú návštevníka výstavy do malebných priestorov Ďalekého východu. „Čínskej maľbe sa venujú maliari, ktorí takúto tvorbu študujú v Číne i v Hong-Kongu dlhé roky. Ja som takúto školu neabsolvovala,“ usmiala sa Munková. Okrem vystavených obrazov a vejárov nechýbajú na jej výstave ani japonským a čínskym písmom vyšperkované „príborové“ paličky.
Základom tvorby je suchý tuš, ktorý rozotiera v kvapke vody a nanáša na podklad špeciálnymi štetcami. Bibiana je zrejme jedinou Slovenkou, ktorá sa tejto netradičnej tvorbe venuje. Počas štúdia filozofie ju oslovili najmä východné krajiny, ktoré zakomponovala aj do svojej výtvarnej tvorby. „Je to poézia života. Každý obraz sa označuje aj špeciálnym podpisom, ktorý som vyryla do mastenca. Každá pečiatka vyjadruje ľudskú náladu,“ prezrádza.
Základom malieb je čierny tuš a ryžový papier
Autorka sa čínskej tušovej maľbe a kaligrafii venuje už šesť rokov. Na svojich obrazoch znázornila aj čínsku krajinu v 16. storočí. „Pôvodne som maľovala akvarelom a kreslila ceruzou. Čínska maľba a jednoduché ťahy štetcom ma však fascinujú. Chcela som vyskúšať niečo nové,“ priznala sa Bibiana. Ideálnym podkladom pre jej obrazy sa stal ryžový papier a jemný hodváb. Okrem tradičného tušu nanáša počas svojej práce na podklad aj netradičný červený tuš a obrazy zriedkavo dotvára s akvarelovými farbami.
„Ryžový papier je veľmi jemný. Práca s ním je náročná, ale tvorbu považujem za duševný relax,“ vyznala sa výtvarníčka. História tušových malieb má niekoľko tisíc rokov dlhú tradíciu a už dávno opantala tvorcov v Číne, Japonsku i v Kórei. Novomešťanka preto túži tieto ďaleké krajiny osobne navštíviť.
Päťročný Erik v stopách svojej mamy
Výtvarné schopnosti má aj Bibianin syn Erik. Dielka malého škôlkara dopĺňajú expozíciu jeho mamy.
„Synova tvorba sa však uberá úplne iným smerom. Erik maľuje autá, UFO a robotov. Prvé pokusy začal robiť už ako trojročný. Ale perspektívu, samozrejme, ešte nezvládne,“ zasmiala sa mama.
Erika najviac láka tvorba akvarelovými pastelkami. Pri maľovaní pestrofarebných námetov sa z neposedného chlapca stáva pokojný umelec. „Maľovanie je asi jediná činnosť, pri ktorej vydrží ticho sedieť aj hodinu a nikto o ňom ani nevie,“ s úsmevom dodala mama na adresu malého výtvarníka.