TRENČÍN. Predstavitelia miestnej a krajskej samosprávy a štátnej správy, spoločenských organizácií, ako aj ešte žijúci priami účastníci protifašistického odboja položili vence pri Pamätníku umučených na Brezine.
Po položení vencov k pamätníku sa účastníkom prihovoril trenčiansky primátor Richard Rybníček. „Priami účastníci druhej svetovej vojny nás pomaly opúšťajú. Aj priamych svedkov vojnových udalostí je stále menej. O to je dôležitejšie, aby sme si my, ktorí sme túto hrôzu nezažili, tieto udalosti stále pripomínali ako niečo, čo sa už nesmie opakovať,“ zdôraznil. Priamy účastník druhej svetovej vojny a SNP Ľudovít Kaliský pripomenul vojnové besnenie, ale i hrôzy páchané na obyvateľstve počas druhej svetovej vojny a obrovské materiálne škody.
„V tejto vojne sa po prvý raz stretli nezmieriteľné prístupy k základným ľudským hodnotám a existencie ľudstva. Išlo o bytie, či nebytie celých národov, o genocídu. Plynové komory, tábory smrti, masové hroby aj na Slovensku - i tu, na Brezine, ukázali skutočnú tvár nacizmu a to, akú budúcnosť pripravoval ľudstvu v „novom svetovom poriadku“, kde mal vládnuť nadčlovek germánskej rasy,“ povedal Kaliský.
Pred tým, ako Nemci z Trenčína ušli, stihli ešte vyhodiť do vzduchu oba trenčianske mosty. Ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. V bojoch na území vtedajšieho okresu padlo 1380 Rumunov a 1255 sovietskych vojakov. Zahynulo aj 171 civilistov. Po dvoch týždňoch od skončenia vojny našli na Brezine sedem hromadných hrobov s 69 obeťami fašistického mučenia.
Autor: 0ľga Kajabová