DOLNÉ SRNIE. Zámer spoločnosti Detech vybudovať na poli pri obci prevádzku na spracovanie plastových odpadov termo-katalytickou úpravou vyvolal u väčšiny obyvateľov silnú vlnu odporu. Tá vyústila až do spísania petície a zvolania zasadnutia Obecného zastupiteľstva.
V takmer trojhodinovej diskusii plnej emócií sa navzájom sporili zástupcovia investora, životného prostredia, starosta, obecní poslanci a stovky rozhnevaných obyvateľov. Napokon vo verejnom hlasovaní siedmi poslanci 11. apríla zámer investora odmietli a výstavbu prevádzky stopli.
Novomestská spoločnosť chcela vybudovať prevádzku na spracovanie plastového komunálneho odpadu. Termokatalytickou úpravou by z odpadu vyrobili kvapalné palivo, ktoré má podobné vlastnosti ako ľahký vykurovací olej.
To by používali na výrobu tepla a elektrickej energie. Ročne tu plánoval prevádzkovateľ spracovať šesťtisíc ton odpadu ako igelitových tašiek, plastových fliaš, prepraviek a obalov, opotrebovaných pneumatík, či plastových častí automobilov, domácich spotrebičov a ďalších typov odpadu. Predpokladaná investícia mala dosiahnuť takmer sedem miliónov eur.
Spisujú petíciu
Obyvatelia sa obávajú najmä negatívneho vplyvu na životné prostredie a prejazdov stoviek kamiónov privážajúcich odpad. Spísali petíciu, ktorú podľa petičiara Martina Jůzla podpísala väčšina občanov. „Týka sa to nás a našich detí. Nemienime sa odtiaľto sťahovať len preto, že si niekto niečo vymyslel,“ povedal jeden zo signatárov. Predseda družstva upozornil, že sa územie nachádza v druhom ochrannom pásme vodného zdroja Teplička.
„Sú tu aj zásoby spodnej vody. Nechceme, aby sa stavalo na kvalitných úrodných pôdach,“ povedal. Ďalší z diskutujúcich poukazoval na množstvo odpadu, ktorý by sa do lokality zvážal zo širokého okolia.
Na problémy s predkladaným návrhom upozornil aj Peter Nováčik z Obvodného úradu životného prostredia v Novom Meste. „Rozhodnutie o tomto ochrannom pásme zakazuje stavať takéto technológie, ktoré spracúvajú odpady,“ povedal Nováčik. Ako skonštatoval, neinformovali ich, čo bude vznikať pri výrobe elektrickej energie z oleja. Problematické môže byť aj zabezpečenie čistoty spracovávaného plastu.
„Či tam budú plasty obsahujúce chlór alebo plasty s obsahom jedál, ktoré obsahujú zvyšky solí. Toto môže byť veľmi rizikové,“ dodal Nováčik. Úrad podľa neho zámer pravdepodobne zamietne. Spaľovňu na plasty v okolí nechcú mať ani susediace obce. „Budeme, samozrejme, veľmi starostlivo zvažovať svoje stanovisko. Zatiaľ sme žiadne nedali,“ povedal Dušan Macúch z novomestského mestského úradu. Podľa starostu Bziniec pod Javorinou Pavla Bahníka, keby chcel investor stavať v ich obci, nesúhlasili by. „Keby som videl, že väčšina ľudí je proti, tak by nebolo o čom ďalej debatovať,“ povedal starosta. Starosta Dolného Srnia Peter Petkov si myslí, že až čas ukáže, či odmietnutie projektu bolo dobrým alebo zlým riešením.
Predkladateľom projektu do reči nebolo
Konateľ spoločnosti Michal Veselý ani profesor Imré Sarközi, ktorý stojí za vznikom technológie zariadenia neskrývali sklamanie z odmietnutia ich zámeru. „Spracovali by sme rôznorodé plasty i organické časti z komunálnych odpadov i biomasu. Škodliviny by sa do vzduchu nedostali, pretože to je uzavretý systém. Nikdy sme sa nestretli s takýmto tónom,“ dodal Sarközi. „Je to typické slovenské zmýšľanie, všetko nové je zlé,“ dodal Veselý.