TRENČÍN. Program Zelené oázy vyhlasuje každoročne nadácia Ekopolis. V rámci projektu vzniklo na Slovensku už 133 zelených oáz.
Do zatiaľ posledného ročníka sa zapojilo 561 žiadateľov, z nich postúpilo 112 do druhého kola. Poradný výbor nakoniec posunul do finále 23 projektov. „Medzi tými, ktoré najviac zaujali odbornú komisiu, patrí projekt obnovy parku pri kaštieli v Mojmírovciach. Hlavné aktivity sústredili žiadatelia na obnovu vodného režimu v tomto historickom parku, vyčistenie vodného kanálu a jeho premostenie pre potreby náučného chodníka,“ prezradila Henrieta Hrinková z Nadácie Ekopolis.
Tri projekty z nášho kraja
V šiestom ročníku Zelených oáz najviac projektov podporili v Banskobystrickom kraji (6). Z Trenčianskeho kraja boli úspešné tri projekty. Vyčistenie Čachtickej doliny plánuje združenie Krajina Karpaty. Aj vďaka projektu chcú odstrániť rozptýlený odpad a staré nelegálne skládky v okolí potoka Jablonka v dĺžke dva kilometre v malebnej Čachtickej doline a vybudovať odpočinkové zariadenia na turisticky najatraktívnejších miestach.
Bojnický skrášľovací spolok plánuje čistenie a úpravu okolia v areáli lokality pravekého neandertálskeho sídla v blízkosti Prepoštskej jaskyne. Súčasťou je vyčistenie jazierka, výsadba zelene, spevnenie náučného chodníka lomovým kameňom a osadenie lavičiek.
Obec Vaďovce uspela s projektom Vtáčnice. V obci chcú vysadiť starú odrodu divej čerešne, ktorá je súčasťou miestnej ľudovej kultúry. Sad chcú vybudovať na nevyužívanom obecnom pozemku, ktorý bol v minulosti nelegálnou skládkou a nachádza sa v tesnej blízkosti regionálne významnej cyklotrasy z rekreačného strediska Dubník - Stará Turá na Čachtický hrad.
Ochrana hodnotných území
Ako doplnila Hrinková, cieľom programu Zelené oázy je podporiť vytváranie a trvalú starostlivosť o environmentálne hodnotné územia v mestách a obciach, ktoré slúžia širokej verejnosti a školám, spoločenským cieľom a podporujú koncept ochrany prírody a trvalej udržateľnosti. V rámci programu Zelené oázy mohli záujemcovia získať finančnú podporu, napríklad na výsadbu novej či revitalizáciu pôvodnej zelene, čistenie a upratovanie verejných priestranstiev a vodných tokov, starostlivosť o lokality, kde sa vyskytujú vzácne a chránené druhy rastlín alebo živočíchov, starostlivosť o ekoplochy, záhrady a sady pri školách, vytváranie a obnovu vyhliadok, prvkov drobnej záhradnej a parkovej architektúry na verejných priestranstvách.