TRENČÍN. Pôvodne František Jaroš písal kapitolu o zdravotníctve v Trenčíne za ostatných päťdesiat rokov pre tretiu časť už dlhšiu dobu pripravovanej monografie Trenčína. „Napísal som kapitolu v dohodnutom termíne, ale kniha stále nevyšla. Rozmýšľal som, čo s tým, či to mám hodiť do koša. Dal som to prečítať riaditeľovi trenčianskej nemocnice a ani on to nehodil do koša, ale mi povedal, aby som napísal nielen kapitolu, ale celú knihu, že o jej vydanie sa postará nemocnica,“ hovorí autor.
Ako ho doplnil riaditeľ nemocnice Rudolf Lintner, aby kniha mohla vyjsť, museli zohnať sponzorov, ktorí prispeli.
„Podarilo sa nám to a kniha Z histórie trenčianskeho zdravotníctva mohla uzrieť svetlo sveta,“ konštatuje Lintner. Jeho samého v knihe zaujali najmä dejiny a ako sa vyvíjalo zdravotníctvo na území Trenčína a kraja.
„História nemocnice na tomto území sa datuje od roku 1847, keď ju založili župní predstavitelia a má teda už 165 rokov. Bola to prvá župná nemocnica a dlhé roky jedinou od Čadce po Nové Mesto nad Váhom. Ďalšia vznikla až o polstoročie neskôr v Žiline. Mala teda široký záber a taký má aj dodnes,“ povedal Lintner. Knihu vydalo vydavateľstvo Osveta, ktoré sa zameriava na zdravotnícku literatúru.
V knihe nevynechal ani súčasnosť
Po prísľube zabezpečenia financií Jaroš rozsah svojho diela rozšíril o ďalšie kapitoly a spracoval dejiny gréckeho či rímskeho zdravotníctva, históriu u nás od čias Rakúska -Uhorska až po dnešok. Nevynechal ani súčasnosť. „Oslovil som aj primárov, aby dali podklady o sebe, spolupracovníkoch, o svojom oddelení, čo robia, akou technikou, s akými prístrojmi, postupmi. Čitateľ v knihe nájde aj informácie, na koho sa má obrátiť, keď je chorý, kde ho na akom oddelení vyšetria, akú liečbu mu dokážu dať tu v Trenčíne, aby to pacient vedel a nemusel cestovať do Viedne či Budapešti,“ vysvetľuje autor, ktorý sa lekárstvu venuje od roku 1959.
Pôvodnú špecializáciu internistu si rozšíril o pracovné lekárstvo, choroby z povolania a toxikológiu. Dodnes aktívne pracuje, prednáša, publikuje. „Toto je moja dvanásta kniha, napísal som aj 130 publikácií, publikujem u nás aj v zahraničí, Rusku, Nemecku, Veľkej Británii či Česku. Tam som sa nedávno zúčastnil aj svetového kongresu lekárov a prednášal na ňom. Moje práce sú zamerané na jedy a otravy z jedov,“ prezrádza.
Posudzuje prácu iných lekárov
Ďalšou oblasťou jeho činnosti je posudzovanie postupov prác iných lekárov. „Pôsobím ako súdny znalec pre ministerstvo spravodlivosti. Posudzujem prácu a postupy lekárov, či niečo zanedbali, či robia tak, ako sa má v modernej medicíne robiť,“ vysvetľuje Jaroš. Preto aj v knihe nechýbajú rady pre pacientov.
„Je tam aj návod, na koho sa majú obrátiť v prípade, ak neboli spokojní, ak im lekári nevyjdú v ústrety. Radím najskôr na úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potom na odbor zdravotníctva na Krajskom úrade a aj na súdy.“ Ako o sebe hovorí, v práci súdneho znalca je zástancom len faktov a overených vecí, ktoré sú platné v celej Európe. Tvrdí, že v medicíne neuznáva žiadne pavedy.
Na otázku, či má v knihe aj návod ako vyliečiť naše súčasné zdravotníctvo, diplomaticky odpovedal: „Mohol by som poradiť, ale nemohol by som to realizovať. Na to sú tu tí, ktorí to majú na starosti.“