NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Jedenapolročné úsilie študentov zo Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici vyvrcholilo vo fínskom Rovaniemi. Počas týždňa stráveného priamo na severnom polárnom kruhu otestovali v nadnárodnom projekte spolu s kolegami z Fínska, Talianska, Švédska a Francúzska počítačovú ekologickú hru, ktorou sa snažia zachrániť budúcnosť našej planéty. Novomestskí priemyslováci predstavili aj svoj multimediálny infobalík spolu s fotogalériami plnými pozitívnych a negatívnych kontrastov života na Slovensku.
Novomešťania vymysleli počítačový BIOcykel
Stretnutie vo Fínsku bolo vyvrcholením prípravy počítačovej hry Cooler World. Jej cieľom je nájsť riešenia problémov udržateľného rozvoja, nezamestnanosti, diskriminácie, či kriminality „Každá škola do hry zapracovala svoje študijné odbory. My máme najbližšie k strojárstvu. Naši tvorcovia vymysleli aj ekologický BIOcykel, na ktorom sa v hre jazdilo. Vymysleli sme systém dopravných prostriedkov bez škodlivých splodín,“ prezradila koordinátorka projektu Eva Luptáková.
Hráč, ktorý dokáže šetriť životné prostredie, získava body. Vyhrá ten, kto skĺbi environmentálny, sociálny a ekonomický faktor. „Spokojní v hre musia byť fiktívni ľudia, životné prostredie a podnikatelia so ziskom. Ak sa niekto zameria iba na zbohatnutie a neinvestuje do ochrany životného prostredia, nemá šancu zvíťaziť,“ pokračovala koordinátorka.
Počítačovú hru sťažili autori živelnými tragédiami typickými pre našu planétu so zničeným životným prostredím. „Nechýbajú v nej povodne, zemetrasenia, požiare, sopky ani tornáda. Hráč natrafí na katastrofy počas hry náhodne a musí ich riešiť. Ak nezíska dostatok kreditov, skrachuje,“ pokračovala Luptáková.
Novomešťania doplnili hru strojárskymi nápadmi a prácou v dielňach, Taliani realizovali oblasť s podnikaním v reštauráciách a hoteloch, Fíni chov sobov a produkciu potravín. Obchodné informácie zapracovali do hry Nemci. Vplyv na výsledok hry majú aj politické problémy, hospodárska kríza či chorobnosť. „Najkratšia verzia hry má dvadsať kôl, najdlhšia osemdesiat. Každý hrá v hre sám za seba a učí sa žiť v náročných podmienkach dnešného sveta,“ dodala Luptáková.
Novomešťania obohatili hru aj hudobne
Hra bude voľne šíriteľná, európski študenti a školy si ju budú môcť nájsť na internetových stránkach, môže sa objaviť aj v učebných osnovách niektorých škôl.
„Na jej prípravu sme mali našťastie dostatočne dlhý čas. Mojou úlohou bolo vytvoriť pre hru nejaký zaujímavý príbeh. Do hry som zapracoval aj výhody triedenia odpadu a jeho ďalšie využitie. Za všetko hráč získa kredity pre ďalšie úrovne,“ povedal tretiak Juraj Sloboda (18), spolutvorca hry. Študenti pridali k hre aj zvuk a nahrali aj hudobný podklad. „Chalani hrajú v rôznych kapelách, tak sme to využili,“ usmial sa Juro.
Podmienky vo fínskych školách novomestských pedagógov šokovali. „Každý náš učiteľ by mal vidieť, ako to vo Fínsku funguje. Na jedného žiaka majú v niektorých odboroch rozpočet trinásťtisíc eur. Ročný rozpočet školy je 32-miliónov eur,“ informovala zástupkyňa Anna Homolová.
Rovaniemi má vyše šesťdesiattisíc obyvateľov a v škole vzdelávajú študentov všetkých vekových kategórií. „Bezdomovci tam neexistujú. Štát sa postará o bývanie a o stravu. Ak škola takéhoto človeka prijme, od štátu dostane príspevok. Príspevok dostane aj nezamestnaný, ktorý prejaví záujem vzdelávať sa,“ dodala Homolová.