TRENČÍN. Trom nemocniciam v správe trenčianskej župy chýba takmer šesť miliónov na platy lekárov a sestier. Po januárovom zvýšení platov lekárov by sa mali v apríli zvýšiť platy sestier a v júli druhýkrát lekárom.
Trenčiansky samosprávny kraj potreboval na zvýšenie platov lekárov 1,3 milióna eur, na platy zdravotným sestrám, ktorých je trojnásobne viac, od apríla bude treba 4,2 milióna. Zvýšené náklady nie sú však kryté zvýšenými príjmami od zdravotných poisťovní, ktorých platby nemocniciam sa zvyšujú priemerne o jedno až dve percentá. „Nemocnice nie sú schopné zvýšenie platov zrealizovať,“ hovorí župan Pavol Sedláček.
Väčšina nemocníc sa dostane tak do situácie, že 85 percent nákladov budú tvoriť mzdy personálu a len pätnásť až dvadsať percent ostane na ostatné komodity.
„Závažné je najmä to, že už náklady na energie sú vyššie ako na lieky a zdravotné pomôcky. Je to zlý ukazovateľ, zmenili sa aj ceny liekov, a tak nie sú dostupné, čo zhoršuje situáciu v nemocniciach. Ak štát nezmení postoj, tak to bude zložité a ťažké,“ konštatuje Sedláček.
Ministerstvo zdravotníctva ale nevidí situáciu tak katastroficky. Ako povedala hovorkyňa Katarína Zollerová, rezort nepočíta so zánikom žiadnej nemocnice.
„Nemocnice už dostali od Všeobecnej zdravotnej poisťovne peniaze na prvé kolo zvyšovania platov lekárov. Momentálne rokujú nemocnice s poisťovňami Dôvera a Union o ďalších peniazoch. O ďalšom navýšení budú so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou rokovať k 1. aprílu,“ povedala.
Aj keď sa podarilo dohodnúť zúčtovanie so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a peniaze na prvé kolo zvyšovania platov lekárov nemocnice dostali, Sedláček hovorí, že to problém nerieši a dlhodobo nie je tento stav udržateľný. „Do júla by malo nastať druhé kolo zvyšovania platov lekárov a to už si, za tejto finančnej situácie, neviem predstaviť,“ varuje. Niektoré nemocnice signalizujú, že kolaps by mohol prísť v apríli alebo máji a platby z poisťovní nebudú ani na mzdy.
Nemocniciam rezort odporúča zefektívniť svoj chod a prestať nakupovať predražené lieky a zdravotnícky materiál. „Šetrenie situáciu nie celkom rieši,“ oponuje župan. Podľa neho by mal štát prehodnotiť prístup k oddlženiu zdravotníckych zariadení, kde by mali byť zaradené všetky verejné nemocnice a legislatívne zosúladiť zákony o sociálnych zariadeniach a zákony o zdravotnej starostlivosti. Župani chcú o situácii rokovať čo najskôr s novou vládou.