MYJAVA. "Myslíme si, že za tak krátky čas sa vyjadrilo dosť občanov, pretože táto petícia bola v rozhodujúcej miere individuálna, že sa informovali občania. Neviem, či vôbec je percento tých, ktorí by bolo ľahostajní alebo boli za to, aby sa táto investícia robila," uviedol člen petičného výboru Ján Hanák. Ako dodal, ľudia sa obávajú najmä zápachu a že stavba bude zle umiestnená, a to v blízkosti obytnej zóny, vznikne tu nový zdroj znečistenia, zvýši sa doprava a s ňou aj množstvo výfukových plynov a pre nedostatočné dodržiavanie bezpečnostných predpisov môže nastať explózia.
Mestské zastupiteľstvo v Myjave na rokovaní 15. decembra 2011 súhlasilo so zámerom vybudovania bioplynovej stanice za Myjavou a tiež s predajom pozemku pre žiadateľa, ktorým je spoločnosť Petetibo. Ide o výmeru 32 883 metrov štvorcových.
"Prevod pozemku však môže byť urobený len vtedy, ak bude mať žiadateľ v poriadku všetku projektovú dokumentáciu, bude mať všetky vyjadrenia orgánov štátnej správy, samozrejme tiež v poriadku, a bude mať vydané platné územné rozhodnutie. K dnešnému dňu Mesto Myjava neeviduje predloženie projektovej dokumentácie stavebnému úradu a teda nemôže sa ku konečnej podobe vyjadriť," uviedol hovorca Myjavy Marek Hrin.
Hlavný prínos bioplynovej stanice by mal podľa neho byť v tom, že by sa opäť mohla začať obhospodarovať poľnohospodárska pôda, pretože stanica bude potrebovať vstupnú surovinu z možno niekoľkých stoviek hektárov pôdy. Tým sa zlepší zanedbaná krajinotvorba regiónu a aj zamestnanosť. "Ale to vzhľadom k doterajšej neznalosti podrobností projektu môžeme len predpokladať. Všetko je v tejto chvíli otvorené a mienka verejnosti nie je zanedbateľná," dodal. Mesto sa bude zámerom zaoberať a rokovať o ňom na zasadnutí vo štvrtok 26. apríla.
Podľa konateľa spoločnosti Petetibo Jána Babinca boli ľudia o celom projekte nesprávne informovaní a v petícií sú zavádzajúce veci. Preto aj usporiadali akciu, na ktorej sa o bioplynovej stanici diskutovalo. Babinec s nikým z petičného výboru nehovoril. Problém so zápachom zo stanice podľa neho nebude, rovnako nehrozí ani jej explózia. Stavba bude navyše podľa neho stáť v extraviláne obce.
Surovinou do tejto bioplynovej stanice by mali byť rastlinné zložky ako trávna senáž či kukuričná siláž. Elektrinu by mala dodávať do verejnej siete a teplo do dodávateľskej siete. Pokiaľ by spoločnosť získala všetky potrebné povolenia, bioplynku by mohli začať stavať už v júni alebo júli tohto roka, hotová by mala byť za osem až desať mesiacov. Výška investícia predstavuje 3, 5 milióna eur.