REGIÓN. Kedy je školák dosť starý, aby mohol chodiť sám do školy? Univerzálna odpoveď neexistuje. Prax je skôr taká, že každé ráno pred školami parkuje množstvo áut, ktorými rodičia privážajú deti na vyučovanie. Na prvom stupni je zvykom, že po deti aj chodia. Tínedžeri o to už nestoja.
Na prístupe rodičov veľa nezmenili ani medializované pokusy o únosy školáčok v Bratislavskom kraji. Štrnásťročná žiačka školy hovorí, že sa ju niekto začiatkom marca pokúsil vtiahnuť do auta. Bolo to však ráno a vtedy väčšinu detí rodičia aj tak vozia.
Správa rodičov vystrašila, ale po dcéry húfne chodiť nezačali. V niektorých školách vyzvali rodičov, aby po deti chodili. Nie každému sa to ale podarí, rodičia sú zamestnaní a nemôžu odísť z práce. Iné deti cez školský rozhlas upozornili, ako sa majú správať. Niekde posilnili hliadky polície v uliciach a okolí škôl.
Aká je situácia v našich mestách?
V Myjave rodičia deti buď vozia alebo chodia samé. Ako hovorí Marek Hrin, hovorca mesta, našťastie neevidujú podobné prípady a nerobili ani špeciálne opatrenia. „Tejto problematike sa v rámci prevencie venuje mestská polícia,“ objasňuje. Hliadky sú v okolí škôl pri ranných príchodoch žiakov, v okolí školských areálov alebo na priechodoch pre chodcov.
Bánovce nad Bebravou majú v správe päť základných škôl, kam rodičia väčšinou odprevádzajú osobne alebo vlastnými autami na vyučovanie vozia najmä mladšie deti. „Je to však individuálne,“ konštatuje hovorkyňa mesta Ingrid Mozolová s tým, že do škôl v meste dochádzajú aj deti z okolia, z obcí patriacich do školského obvodu základných škôl a tých vozia autobusy prímestskej dopravy. „Spoje sú prispôsobené časovo tak, aby deti stihli doviezť do škôl a odviezť po skončení vyučovania.“ V meste nezaznamenali žiaden prípad ohrozovania detí, mestská polícia však priebežne monitoruje priestory pred základnými školami a v ich okolí .
Aj keď v Trenčíne v ostatnom období nezaznamenali žiadne prípady, mestskí policajti, ktorí hliadkujú v ranných hodinách pri školách a dozerajú nielen na dopravnú bezpečnosť, boli poučení, aby si pozornejšie všímali aj širšie okolie školy a prípadné podozrivé osoby, či vozidlá.
Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, asi najopatrnejšou školou je Základná škola Hodžova, kde majú skúsenosť s pedofilom, ktorí sa v minulosti pohyboval v okolí školy. Riaditeľ školy Marián Lopatka po tom, ako v televíznych správach videl reportáž o podozreniach na únosy detí, reagoval reláciou v školskom rozhlase, požiadal o zvýšený počet hliadok mestskej polície v civile.
Aj iné školy sú opatrné
I keď je individuálne, či deti chodia do školy samé alebo v sprievode rodičov, v Základnej škole Veľkomoravská a škole na najväčšom sídlisku Juh môžu deti odísť zo školského klubu len v sprievode rodiča. Výnimku musia rodičia potvrdiť podpisom. Podľa Ságovej, trenčianske základné školy spolupracujú s mestskou políciou najmä v oblasti prevencie v oblasti šikany alebo násilia páchanom na deťoch.
„Školy, ktoré disponujú sociálnym pedagógom, využívajú na tieto účely jeho pôsobenie na deti. Učitelia poúčajú a upozorňujú svojich žiakov na opatrnosť aj na triednických hodinách,“ dodala Ságová.