Ľudia im odmietajú otvoriť dvere a k poštovým schránkam sa tak nedostanú.
TRENČÍN. Od začiatku tohto roka platí nový zákon o poštových službách, ktorý umožňuje, aby úradné zásielky, listy a reklamné zásielky do 50 gramov doručovali okrem Slovenskej pošty aj súkromné poštové firmy. Marián Cvečka robí doručovateľa pre jednu takúto firmu. Napriek tomu, že svoju prácu robí už päť rokov a mnohí ľudia ho už poznajú, denne ho sprevádza nedôvera obyvateľov. V miestach, kde roznáša poštu, je väčšina poštových schránok za vchodovými dverami.
Musí teda zvoniť a poprosiť ľudí, aby mu otvorili. Pokiaľ zazvoní na človeka, ktorému priamo nesie zásielku, ten mu otvorí. Ak však adresát nie je doma, musí poprosiť susedov a vtedy nastane problém. „Ľudia si myslia, že roznášam letáky, alebo že som bezdomovec či zlodej a nechcú ma do domu pustiť. Sú zvyknutí iba na klasického poštára a neuvedomujú si, že by poštu mohol roznášať aj niekto iný,“ vysvetľuje Cvečka.
Ako vraví, chápe, že sa ľudia boja o svoju bezpečnosť, on však pre túto prekážku často nemôže urobiť dobre svoju prácu. Podobné problémy majú podľa neho aj doručovatelia z iných súkromných firiem.
Poštári vraj majú od vchodov kľúče
Problém vidí aj v tom, že zamestnanci Slovenskej pošty majú od vchodov do bytoviek kľúče, zatiaľ čo on musí zvoniť na susedov. „Žiadal som správcov a domovníkov, aby mi dali k dispozícii kľúče. Oni však zaujali negatívne stanovisko, s odôvodnením, že takýchto doručovateľov je veľa a nemôžu dať kľúče každému. To, že mi ľudia nechcú otvoriť, je vraj môj problém,“ sťažuje sa Marián Cvečka, podľa ktorého je týmto spôsobom naďalej zachovávané monopolné postavenie Slovenskej pošty.
Vedenie Slovenskej pošty má však iný názor. „Od 1. januára tohto roka Slovenská pošta pôsobí v plne konkurenčnom prostredí, to znamená, že na slovenskom poštovom trhu nemá monopolné postavenie. Slovenská pošta je dôveryhodná inštitúcia s dlhoročnou tradíciou. Vďaka tomu našich zamestnancov klienti poznajú a majú voči nim vybudovanú dôveru,“ vysvetlila Andrea Pivarčiová z odboru komunikácie Slovenskej pošty.
Je to o dôvere
Podľa Ivana Rončáka z Trasparency International Slovensko v tomto prípade nejde o zákonný problém, riešenie vidí v dohode medzi doručovateľmi a domovníkmi. „Nedá sa povedať, že by išlo o monopol pošty. Celé je to založené na dôvere domovníkov voči firme. Tí majú teraz dôveru len voči Slovenskej pošte, pretože sú na poštárov zvyknutí. Ak sa súkromným doručovateľom podarí získať dôveru ľudí, vyrieši sa to,“ myslí si Rončák.